Έκανε ευρωπαϊκή πρεμιέρα με το αριστερό ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έφτιαξε ένα τσουβάλι φάσεις, αλλά μόνο ο Ελ Κααμπί σκόραρε

Πήρε το... ροντέο στο «Γ. Καραϊσκάκης» η Φράιμπουργκ! Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά λάθη του Ολυμπιακού, αλλά και το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν τις πολλές ευκαιρίες τους και έφυγαν νικητές από τον Πειραιά (2-3) στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Ένα τσουβάλι φάσεις από την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, η οποία πλήρωσε τόσο την αστοχία της όσο και ορισμένα «εύκολα» λάθη για να γνωρίσει μια ήττα που δεν άξιζε!

Δύο γκολ ο Ελ Κααμπί, ο οποίος ήταν και ο μοναδικός που... σκόραρε, αφού οι συμπαίκτες του δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις μεγάλες τους στιγμές, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε και τον Έσε στο ξεκίνημα του ματς σε μια φάση που δεν δόθηκε ούτε φάουλ, πόσω μάλλον κάρτα.

Η πίεση ψηλά του Ολυμπιακού έφερε την πρώτη (απίστευτη) χαμένη ευκαιρία στο 6ο λεπτό, αφού οι Ελ Κααμπί και Μασούρας δεν κατάφεραν να σκοράρουν από πλεονεκτικές θέσεις, ενώ το τελείωμα του Μπιέλ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία με την ομάδα του Μαρτίνεθ να χάνει τεράστια φάση να προηγηθεί!

Το παιχνίδι ήταν ροντέο, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και η Φράιμπουργκ εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του Φρέιρε για να ανοίξει το σκορ με τον Σάλαϊ στο 9’. Το γκολ δεν πτόησε ιδιαίτερα τους Πειραιώτες, οι οποίοι συνέχιζαν να πιέζουν και να προσπαθούν να δημιουργήσουν, ενώ είδαν τον Έσε να αποχωρεί με τραυματισμό από ένα μαρκάρισμα στο πρόσωπο που ο αντίπαλος δεν είδε ούτε κάρτα, αλλά δεν δόθηκε καν φάουλ! Ο Ιμπόρα πήρε τη θέση του και συμμάζεψε τον ερυθρόλευκο άξονα, με την ομάδα του Μαρτίνεθ να απειλεί διαρκώς αλλά τα τελειώματα των παικτών του ήταν άσχημα.

Ο Φορτούνης είχε δοκάρι σε εκτέλεση κόρνερ στο 26’, με τον Ολυμπιακό να πιέζει και να φτάνει στην ισοφάριση στο 40ο λεπτό με σεντερφορίσια... προβολή του Ελ Κααμπί για το 1-1. Και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων οι ερυθρόλευκοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή αλλά ο Μασούρας, που είχε και την πάσα στον Μαροκινό, νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Ρέτσος πάτησε άθελά του Ντοάν, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα απ’ όπου ο Γκρίφο έγραψε το 2-1 του ημιχρόνου υπέρ των Γερμανών.

Φουριόζος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, αναζητώντας το γρήγορο γκολ που θα έφερνε το σκορ σε ισορροπία. Στο 48’ ο Ιμπόρα δεν τελείωσε σωστά την μεγάλη φάση που του παρουσιάστηκε, ενώ συνολικά οι Πειραιώτες πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο. Έβγαζαν σημάδια άγχους και βιασύνης, όμως, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην πιέζουν συντονισμένα και να αφήνουν κενά τα οποία προσπαθούσε η Φράιμπουργκ να εκμεταλλευτεί!

Ο Μαρτίνεθ έριξε στο ματς τον Γιόβετιτς για να τονωθεί επιθετικά η ομάδα του, κάτι που έγινε και τελικά στο 75ο λεπτό έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης. Μετά από ωραίο γέμισμα του Φορτούνη, ο Ελ Κααμπί σκόραρε άλλο ένα σεντερφορίσιο γκολ για να γράψει το 2-2. Ο Ισπανός τεχνικός θέλησε να κυνηγήσει τη νίκη όπως ήταν λογικό, έριξε τον Σολμπάκεν αντί του Φορτούνη και ο Ολυμπιακός συνέχιζε στην πίεση. Ωστόσο, οι Γερμανοί έδειχναν σαν να περιμένουν μια απροσεξία, μια στιγμή, την οποία και βρήκαν στο 86’ με τον Φίλιπ να γράφει το 3-2 μετά από εκτέλεση κόρνερ και την μπάλα να μένει... ζωντανή στην περιοχή!

Στα... καπάκια δε, ο Γιόβετιτς άγγιξε το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα, αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ, με τα εναπομείναντα λεπτά να μην βγάζουν κάτι για τους Πειραιώτες που γνώρισαν την ήττα στην πρεμιέρα.

MVP: Θα το πάρει ο Φίλιπ αναγκαστικά, αφού μπαίνει στο 75’ και έντεκα λεπτά αργότερα εκμεταλλεύεται το κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού για να χαρίσει τη νίκη στη Φράιμπουργκ.

Η σφυρίχτρα: Ο Λίνταουτ δεν έκανε και το καλύτερο δυνατό ματς, με το σημαντικότερο λάθος του να είναι πως έχει χάσει τη φάση με τον Έσε στο ξεκίνημα όπου δεν δίνει ούτε φάουλ, ενώ υπήρξε και κάρτα. Στο τρίτο γκολ της Φράιμπουργκ, υπήρξε διαμαρτυρία για φάουλ στον Ποντένσε αλλά αυτός έδωσε κόρνερ και εκεί έγινε το 3-2. Γενικότερα, προσπάθησε να αφήσει το παιχνίδι να παιχτεί, αλλά έχασε φάσεις και είχε πρόβλημα στη διαχείρισή του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση