Ο ασταμάτητος Ελ Καμπί και ο Γιόβετιτς που έρχεται

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα με τις νέες προσθήκες να παίρνουν στην «πλάτη» τους την ομάδα

Για τέταρτο σερί παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πέτυχε 4 γκολ σε ένα ματς, μέσα στο Καραϊσκάκη, καθώς επικράτησε με 4-1 του Άρη για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Κύριος εκφραστής της «ερυθρόλευκης» επιθετικής μηχανής είναι ο Αγιούμπ Ελ Καμπί, ο οποίος έχει σκοράρει φέτος 9 γκολ σε 11 ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Στο πρωτάθλημα συγκεκριμένα, ο Μαροκινός σκόρερ, με τα δύο γκολ που είχε στη χθεσινή αναμέτρηση με τους Θεσσαλονικείς, έφτασε 5 τέρματα σε 6 συμμετοχές, έχοντας ένα γκολ κάθε 85 λεπτά.

Εντωμεταξύ, εκείνος που βρήκε ξανά τον δρόμο προς αντίπαλα δίχτυα είναι ο Στέφαν Γιόβετιτς. Μετά τα 9 λεπτά συμμετοχές με την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια και το μισής ώρας παιχνίδι με τη Φράιμπουργκ, ο Μαυροβούνιος φορ είχε σκοράρει στο 4-0 με την Κηφισιά και πέτυχε άλλο ένα γκολ στο 4-1 με τον Άρη.

Μάλιστα, είναι εντυπωσιακό το γεγονός πως έχει πετύχει δύο γκολ μέσα σε 82 λεπτά και δείχνει σιγά-σιγά πως ανεβαίνει, αφήνοντας και εκείνος με τη σειρά του υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας, ενώ ακολουθούν οι αγώνες με ΠΑΣ στα Γιάννενα και το δεύτερο ματς στο Europa League με τη Μπάτσκα Τόμπολα, πριν από τη νέα διακοπή του πρωταθλήματος, για τις δημοτικές/περιφερειακές εκλογές και για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων.

Ξεχωριστή «συνεισφορά» στο σκοράρισμα, βέβαια, έχουν ο Γιώργος Μασούρας με 4 γκολ και ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος έχει 3, και παρότι χθες δεν ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει, γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού, που φώναζε ρυθμικά το όνομά του. Δύο γκολ έχει, επίσης, ο Πεπ Μπιέλ.

Από ένα γκολ έχουν, μέχρι σήμερα, ο Παναγιώτης Ρέτσος, ο Μαντί Καμαρά, ο Κίνι, ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο Βιθέντε Ιμπόρα και ο Ντανιέλ Ποντένσε.

Πηγή: sportfm.gr