Μπορεί και εκτός έδρας η Κηφισιά, τσίμπησε βαθμό από τον Άρη!

Με το τρίτο φετινό γκολ του Οζέγκοβιτς, η Κηφισιά κράτησε στο 1-1 τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης»

Τρίτο φετινό γκολ για τον Οζέγκοβιτς, πρώτος εκτός έδρας βαθμός για την Κηφισιά στη Stoiximan Super League!

Με τον Σέρβο να σκοράρει στο75’, οι νεοφώτιστοι πήραν το 1-1 από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» και απέδειξαν πως μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί και ως φιλοξενούμενοι, υποχρεώνοντας στην πρώτη φετινή εντός έδρας γκέλα την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Ο Μορόν είχε ανοίξει το σκορ για τους Θεσσαλονικείς στο 23’, με τον Ισπανό να φτάνει τα πέντε τέρματα αλλά αυτό να μην είναι αρκετό για να πάρει τους τρεις βαθμούς η ομάδα του.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Άκης Μάντζιος, που είχε τον Κουέστα στην εστία και τους Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο και Φεράρι στην άμυνα. Βερστράτε και Νταρίντα βρέθηκαν στον άξονα, με Σουλεϊμάνοφ, Πάρδο και Μενέντες τριάδα πίσω από τον Μορόν.

Από την άλλη, ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε 4-3-3, με τον Αναγνωστόπουλο να διατηρεί τη θέση του κάτω από τα δοκάρια και τους Μασούρα, Μποτία, Τσάπαν και Λούμορ στην άμυνα. Εξάρι ο Βαφέας, με Παπασάββα-Ίλιεφ μπροστά τους, Τετέι και Αντερέγκεν στα άκρα της επίθεσης και Οζέγκοβιτς μοναδικό φορ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να ελέγχουν το παιχνίδι, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην Κηφισιά, με τον Κουέστα να μπλοκάρει την κεφαλιά του Οζέγκοβιτς μετά την ωραία προσπάθεια του Τετέι στο 6’.

Δύο λεπτά αργότερα, το δυνατό σουτ του Μενέντες κόντραρε στον... Φαμπιάνο, ενώ στο 14’ ο Αναγνωστόπουλος σταμάτησε το μακρινό σουτ του Σουλεϊμάνοφ. Εντέλει, στο 23’ ήρθε το 1-0, με τον Φεράρι να σεντράρει από τα αριστερά, τον Ρώσο να κάνει το γύρισμα με το κεφάλι και τον Μορόν να σκοράρει με μονοκόμματο σουτ μέσα από κοντινή απόσταση.

Ένα μακρινό σουτ από τον Φεράρι στο 28’ πέρασε ψηλά άουτ, με την τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου 45λέπτου να καταγράφεται στις καθυστερήσεις, όταν ο Μασούρας επιχείρησε να βρει τον Αντερέγκεν μέσα στην περιοχή αλλά ο Οντουμπάτζο πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, καθώς στο 51’ ο Μορόν βγήκε τετ α τετ με τον Αναγνωστόπουλο αλλά είδε τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του.

Μία μακρινή προσπάθεια του Λούμορ στο 61’ δεν ανησύχησε τον Κουέστα, όμως δύο λεπτά αργότερα, ένα τραγικό λάθος του Μπράμπετς έδωσε την ευκαιρία στον Οζέγκοβιτς να βγει τετ α τετ με τον Ισπανό. Παρ’ όλα αυτά, το σουτ που επιχείρησε πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι...

Ο Άρης απάντησε στο 65’, όταν μία υποδειγματική αντεπίθεση έφερε σε θέση βολής τον Κάρλσον σε θέση βολή, με το σουτ του όμως να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Κηφισιάς.

Κρισιούμα (70’) και Τετέι (73’) απείλησαν δίχως επιτυχία στη συνέχεια, μέχρι που στο 75’ ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους!
Μία τρομερή προσπάθεια του Μασούρα από τα δεξιά κατέληξε σε εξαιρετική μπαλιά, την οποία ο Οζέγκοβιτς αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από κοντά.

Η εξέλιξη αυτή ώθησε τους Θεσσαλονικείς να πιέσουν για το 2-1, με τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει το ωραίο σουτ του Κάρλσον στο 78’ και τον Φαμπιάνο να έχει κεφαλιά άουτ στο 84’, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Τα λεπτά περνούσαν και γκολ οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν, με το σουτ του Κάρλσον στο 90+6’ να περνά λίγο πάνω από την εστία της Κηφισιάς, που εντέλει άντεξε μέχρι το φινάλε.

MVP: Τον τίτλο θα πάρει επάξια ο Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος. Ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς ήταν εξαιρετικός απέναντι στην παλιά του ομάδα, με τις μεγάλες επεμβάσεις απέναντι σε Μορόν και Κάρλσον (δις) να συμβάλλουν τα μέγιστα στο να έρθει ο βαθμός.

Η... σφυρίχτρα: Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα ο Πουλικίδης, που φάνηκε να δείχνει σωστά «παίζετε» σε δύο φάσεις που ο Άρης ζήτησε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πάντως διαμαρτυρήθηκαν για μια φάση στο 66ο λεπτό, θεωρώντας πως ο Παπασάββας έπρεπε να δει δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
Άρης (Ά. Μάντζιος): Κουέστα, Όντουμπάτζο (83’ Μοντόγια), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Φεράρι, Βερστράτε (83’ Σαμόρα), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (57’ Κάρλσον), Πάρδο (57’ Χριστοδουλόπουλος), Μενέντες (69’ Ντουκουρέ), Μορόν

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Παναγίδης, Βέλεθ, Πάβιτσιτς

Κηφισιά (Γ. Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Μποτία (84’ Κωνσταντακόπουλος), Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ, Παπασάββας (69’ Πέιος), Ίλιεφ (63’ Μπιφουμά), Αντερέγκεν (63’ Κρισιούμα), Οζέγκοβιτς (84’ Γκόμπελιτς), Τετέι

Στον πάγκο: Κρίστινσον, Αντούνες, Παρράς, Σπίνος

Διαιτητής: Πουλικίδης
Βοηθοί: Νικολακάκης, Κωνσταντίνου
4ος: Τζήλος
VAR: Ευαγγέλλου, Στάικος