24 sports

Καταιγιστικός Άρης τούμπαρε τη Λαμία με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο!

Τεράστια ανατροπή επί της Λαμίας (2-4)!

Ενας... διπρόσωπος Άρης, μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και παρέσυρε στο διάβα του τη Λαμία!

Σε ένα ματς που μόνο αδιάφορο δεν ήταν και ας έλειπε το βαθμολογικό κίνητρο, οι Θεσσαλονικείς πέρασαν από το «Αθανάσιος Διάκος» με το εντυπωσιακό 4-2 επί της Λαμίας, κάνοντας σπουδαία και... εκκωφαντική ανατροπή στο δεύτερο 45λεπτο για την 9η και προτελευταία αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League!

Η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο μέρος μπροστά με 2-0, έχοντας και ένα δοκάρι, με τους «κίτρινους» να αντιδρούν στην επανάληψη και με τους Μορόν (47', 76'), Φατόρε (77') και Φετφατζίδης (89') να ολοκληρώνουν μια μεγάλη ανατροπή!

Με το τρίποντο αυτό, ο Άρης ανέβηκε στους 55 βαθμούς, «χτίζοντας» χαρακτήρα και ψυχολογία ενόψει και του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, με τη Λαμία από τη δική της πλευρά να παραμένει στους 35 βαθμούς και χωρίς νίκη στα playoffs.

Στο… μυαλό του κόουτς

Ο Λεωνίδας Βόκολος επέλεξε το κλασικό σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από την εστία ξεκίνησε ο Χατζηεμμανουήλ, με τους Σιμόν, Γιανούτσο, Τζανετόπουλο και Σίντκλεϊ στην τετράδα της άμυνας. Στις θέσεις των χαφ βρέθηκαν οι Τζανδάρης και Νούνιες, με τους Τσιλούλη, Μαρτίνες και Σλίβκα να κινούνται στην τριάδα της μεσοεπιθετικής γραμμής, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μάλτσι.

Από την άλλη, και ο Άκης Μάντζιος διάλεξε να παρατάξει την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1. Στο τέρμα βρέθηκε ο Χουτεσιώτης αντί του Κουέστα, με τους Φατόρε, Ροζ, Φαμπιάνο και Φεράρι να ξεκινούν στην τετράδα της άμυνας. Βερστράτε και Νταρίντα ήταν το δίδυμο στον άξονα, με τους Σουλεϊμάνοφ και Ζαμόρα να ξεκινούν στα δύο «φτερά» και τον Μανού Γκαρθία να κινείται σε ρόλο «10αριού», πίσω από τον Μορόν.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει πως δεν υπήρξε καλός ρυθμός στο ματς, αφού αμφότερες οι ομάδες είχαν καλό ρυθμό, δίνοντας μεγάλες μάχες από νωρίς στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η πρώτη τελική του αγώνα καταγράφηκε στο 11ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Τζανετόπουλου να μπλοκάρει ο Χουτεσιώτης, ενώ, ένα λεπτό αργότερα, ο Μαρτίνες βρήκε σε ετοιμότητα τον Έλληνα κίπερ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 13’, ήταν η σειρά του Μάλτσι να δοκιμάσει την τύχη του, με τον φορ των γηπεδούχων να πλασάρει πάνω από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση.

Το εκρηκτικό πεντάλεπτο της ομάδας του Λεωνίδα Βόκολου ολοκληρώθηκε στο 15ο λεπτό, με τη Λαμία να… αγγίζει το γκολ, όταν μετά από γρήγορη μετάβαση της μπάλας στο τρανζίσιον, ο Τσιλούλης συνέκλινε από τα δεξιά, με το πλασέ του να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι των «κίτρινων»!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, με τον Άρη από τη δική του πλευρά να δυσκολεύεται όχι μόνο να κάνει το παιχνίδι του, αλλά ακόμα και να κυκλοφορήσει την μπάλα. Στο 20’, η Λαμία έφτασε για ακόμα μία φορά πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όταν ο Σλίβκα με τρομερή κάθετη έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Τσιλούλη, ο οποίος μπερδεύτηκε με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Φεράρι και να του πάρει την «μπουκιά» μέσα από το στόμα.

Στο 28’, οι Θεσσαλονικείς έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ με το άστοχο σουτ του Φεράρι, για να ακολουθήσει δευτερόλεπτα αργότερα το πλασέ του Νταρίντα από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Και ενώ έδειχνε πως το ματς σιγά-σιγά ερχόταν σε ισορροπία, η Λαμία πήρε αυτό που δικαιούτο βάσει της εικόνας της στο 35ο λεπτό, με τον Τζανετόπουλο από κοντά να κάνει το 1-0 έπειτα από την κεφαλιά-πάσα του Σλίβκα, ο οποίος και έγινε αποδέκτης της μπάλας από την ασταθής απόκρουση των φιλοξενούμενων σε εκτέλεση κόρνερ!

Τέρμα το οποίο όπως ήταν λογικό «αφύπνισε» τον Άρη, ο οποίος ανέβασε τις γραμμές του, πιέζοντας ψηλά τις αντίστοιχες γραμμές της Λαμίας. Ωστόσο, μια αξιόλογη τελική δεν μπόρεσαν να βγάλουν οι φιλοξενούμενοι. Αντ' αυτού, «πλήρωσαν» την πίεση ψηλά, με τους γηπεδούχους στο 43' να φεύγουν στην πλάτη της άμυνας με τον Τσιλούλη, εκείνος να «σπάει» στον ολομόναχο Μάλτσι για το 2-0! Τέρμα που αρχικώς ακυρώθηκε για οφσάιντ, ωστόσο, μετά από παρέμβαση του VAR μέτρησε κανονικά.

Η κάκιστη εικόνα του Άρη στο πρώτο 45λεπτο, «ανάγκασε» τον Άκη Μάντζιο να προβεί σε δύο διορθωτικές αλλαγές στην ενδεκάδα του με την έναρξη της επανάληψης. Συγκεκριμένα, στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν οι Μοντόγια και Σαβέιρο αντί των Φεράρι και Σουλεϊμάνοφ. Οι αλλαγές και η ολιγόλεπτη διακοπή του ημιχρόνου φαίνεται πως έκανε καλό στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με το... καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου, μείωσαν σε 2-1 με την απίθανη βολίδα του Λορέν Μορόν στο 47ο λεπτό στο απέναντι «παραθυράκι» της εστίας του Χατζηεμμανουήλ!

Με την ψυχολογία στα ύψη από αυτό το γρήγορο γκολ, το σύνολο του Άκη Μάντζιου συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο, κυριαρχώντας απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και ψάχνοντας με αξιώσεις ακόμα ένα τέρμα για την ισοφάριση. Στο 51', η Λαμία προσπάθησε να αιφνιδιάσει με το σουτ του Τσιλούλη από πλάγια θέση να μπλοκάρει ο Χουτεσιώτης, με τον Άρη να «απαντά» στο 54ο λεπτό, με τον Μορόν να σημαδεύει με προβολή από την «καρδιά» της περιοχής το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας!

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνας, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές και μαζεμένες αλλαγές, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα και να υπάρξουν λιγότερες επισκέψεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ενδεικτικό είναι πως η επόμενη φάση ήρθε στο 65' με το πλασέ του Νταρίντα να βρίσκει στα σώματα, ενώ, λίγο αργότερα, και συγκεκριμένα στο 71', το σουτ του Σίντκλεϊ έπειτα από ωραία κυκλοφορία της Λαμίας, πέρασε άουτ.

Και φτάνουμε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, εκεί όπου ο Άρης σε ένα δίλεπτο... φωτιά και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Φατόρε, έφερε τούμπα το ματς, υπογράφοντας μια τεράστια ανατροπή! Συγκεκριμένα, στο 76', μετά από γύρισμα του Φατόρε από τα δεξιά, ο Μορόν πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και από κοντά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 2-2, για να έρθει δευτερόλεπτα μετά ο Φατόρε και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έπειτα από αναμπουμπούλα στην αντίπαλη άμυνα, να γράψει το 3-2 εν μέσω αποθέωσης από τους κίτρινους!

Μια εξέλιξη που... έκοψε τα πόδια των παικτών της Λαμίας, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι στον εναπομείναντα χρόνο. Αντιθέτως, ο Άρης έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 89', με τον Γιάννη Φετφατζίδη να κάνει το 4-2, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ όντας πεσμένος στο γήπεδο μετά από ατομική ενέργεια!

MVP: Ένα βραβείο που πρέπει να μοιραστούν οι Μορόν και Φατόρε, καθώς αυτοί οι δύο οδήγησαν τον Άρη στη μεγάλη ανατροπή. Ωστόσο, αν πρέπει να επιλέξουμε έναν, εκείνος θα είναι ο 22χρονος Ισπανός αμυντικός ο οποίος πέρα από το τέρμα που πέτυχε, μοίρασε και τις δύο ασίστ στον συμπατριώτη του.

Η... σφυρίχτρα: Αρκετά καλή μπορεί να κριθεί η διαιτησία του Τάσου Σιδηρόπουλου, ο οποίος δεν δίστασε να βγάλει αρκετές φορές την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του (3 για τη Λαμία, 4 για τον Άρη). Στη φάση του 2-0 της Λαμίας, ο βοηθός έδωσε οφσάιντ, όμως το VAR ήταν εκεί για να τσεκάρει τη φάση και να μετρήσει το τέρμα του Μάλτσι.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ , Σιμόν, Γιανούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (90' Σαραμαντάς), Τζανδάρης, Νούνιες (64' Στάνκο), Τσιλούλης (64' Λέικ), Μαρτίνες (64' Κοντονίκος), Μάλτσι, Σλίβκα (77' Τόσιτς).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ροζ, Φαμπιάνο, Φεράρι (46' Μοντόγια), Βερστράτε, Νταρίντα, Μανού Γκαρθία (69' Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ (46' Σαβέιρο), Ζαμόρα (82' Πάρδο), Μορόν (80' Ανσαριφάρντ).

ΑΡΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση

Άρης: «Κλοπή»