ΤΣΣΚΑ-ΑΕΚ 1-0: Αδιόρθωτη η ΑΕΚ

Συνεχίζει στο Europa League η Ένωση

Τις προσπάθειές της για την μεγάλη έκπληξη στη Μόσχα είδε η ΑΕΚ να πέφτουν στο κενό, λόγω μιας νέας αδράνειας σε στημένη φάση. Η Ένωση «τρόμαξε» την ΤΣΣΚΑ στη «VEB Arena» όμως οι ελπίδες της εξανεμίστηκαν όταν ο Νάτχο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από κόρνερ (1-0).

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Χιμένεθ να μπαίνει δυνατά αλλά στη συνέχεια να βλέπει τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες. Πιο ουσιαστικοί ήταν οι κιτρινόμαυροι στο δεύτερο 45λεπτο, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα στην τεράστια διπλή ευκαιρία των Γιόχανσον-Κλωναρίδη. Ενώ όλα έδειχναν ήρεμα στα μετόπισθεν, η ΤΣΣΚΑ «χτύπησε» και πάλι από κόρνερ, με τον Νάτχο να ανοίγει το σκορ στο 74’ και να σφραγίζει την πρόκριση της ομάδας του με δύο νίκες (0-2 και 1-0).

Πλέον η ΑΕΚ θα παλέψει για την είσοδό της στους ομίλους του Europa League, μέσω της φάσης των play-offs όπου την Παρασκευή θα μάθει τον αντίπαλό της.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς στη VEB Arena από τα πρώτα λεπτά. Με όπλο την τριάδα των Σιμόες-Γιόχανσον-Μάνταλου, η ΑΕΚ έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και «ζέστανε» τον Ακινφέεβ με τον τελευταίο να τον αναγκάζει σε δύσκολη απόκρουση στο 10ο λεπτό. Η ευκαιρία της Ένωσης ξύπνησε την ΤΣΣΚΑ, που χτύπησε με αντεπιθέσεις χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τον Βιτίνιο.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή και περιόρισαν σημαντικά τους παίκτες του Χιμένεθ, που έκαναν αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή. Οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν εκτεθειμένοι στα μετόπισθεν, όμως δεν το πλήρωσαν και στο φινάλε του ημιχρόνου ισορρόπησαν το παιχνίδι και δοκίμασαν την τύχη τους με κάποια κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσαν να «παγώσουν» το γήπεδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το ματς χωρίς σκορ (0-0).

Πιο ήρεμο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΤΣΣΚΑ είχε την κατοχή της μπάλας όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την άμυνα του Ανέστη, που έβλεπε με ευκολία τους αμυντικούς του να καθαρίζουν όλα τις φάσεις. Η ΑΕΚ σταδιακά άρχισε να ανεβάζει στροφές και να εκμεταλλεύεται τους κενούς χώρους. Μάλιστα, έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 63ο λεπτό, όταν ο Ακινφέεφ έδιωξε δύσκολα μια σουτάρα του Γιόχανσον και στην επαναφορά ο Κλωναρίδης έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι ελπίδες πρόκρισης για την ομάδα του Χιμένεθ εξανεμίστηκαν σε ένα σημείο όπου η ΤΣΣΚΑ έδειχνε τελείως ακίνδυνη. Οι γηπεδούχοι έδιωξαν το άγχος στο 74΄ όταν πάλι από κόρνερ η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι για τον Νάτχο που άνοιξε το σκορ με κοντινή προσπάθεια. Από εκεί και πέρα το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν συνέχισε να «γκαζώνει». Πάντως η ΑΕΚ θα μπορούσε να αποφύγει την ήττα στο φινάλε όταν ο Γιακουμάκης (πολύ επικίνδυνος και κινητικός) έχασε ευκαιρία με κεφαλιά (87΄).

Οι συνθέσεις:

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Γκοντσαρένκο): Ακινφέεφ, Β.Μπερεζούτσκι, Βασίν, Α.Μπερεζούτσκι, Σενίκοφ, Φερνάντες, Φέρνμπλουμ, Γκολοβίν (81’ Μιλάνοφ), Τζαγκόεφ (72’ Νάτχο), Τσάλοφ (69’ Ολάναρε), Βιτίνιο

Στον πάγκο: Πομάτσουν, Ιγκνάσιεβιτς, Κουτσάεφ, Ναμπάμπκιν

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες (77’ Γαλανόπουλος), Γιόχανσον, Μάνταλος, Κλωναρίδης (77’ Γιακουμάκης), Λιβάγια (71’ Λάζαρος)

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Βινίσιους, Αλμέιδα

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση