ΑΕΚ-Πανιώνιος 4-0: Πάει αγριεμένη στο Άμστερνταμ! (vid)

Η «Ένωση» επικράτησε με το «φτωχό» (βάσει εικόνας) 4-0 του Πανιωνίου

Ορεξάτη μετά τη διακοπή η ΑΕΚ! Η «Ένωση» επικράτησε με το «φτωχό» (βάσει εικόνας) 4-0 του Πανιωνίου, έχοντας και δύο δοκάρια και έδειξε έτοιμη για Άγιαξ! Πρώτη Γιαννιώτα, τραγικοί οι Νεοσμυρνιώτες.

Μια χορταστική ΑΕΚΑΡΑ ισοπέδωσε για πλάκα τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ και έκανε το 3Χ3 στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 4-0, το οποίο μοιάζει φτωχό μπροστά στην ολική κυριαρχία της επί 90 λεπτά και την μπαλάρα που έπαιξε με πληθώρα χαμένων ευκαιριών και δύο δοκάρια μεταξύ άλλων. Η ομαδάρα του Ουζουνίδη ήταν ισοπεδωτική, άνοιξε το σκορ και πάλι με τον Πόνσε (όπως κόντρα στον ΠΑΣ), με τον Αργεντινό να δείχνει ξανά το “δολοφονικό” ένστικτο του σκόρερ που διαθέτει, ενώ το 2-0 ήρθε από γκολάρα του Μπακασέτα που ήταν εκ των κορυφαίων, χωρίς βεβαίως να υστερήσει κανείς από την ομάδα. Το… show ολοκληρώθηκε με τον Κλωναρίδη πρωταγωνιστή, αφού ο Βίκτωρας στο δεκάλεπτο που μπήκε πρόλαβε να κάνει δύο γκολ (το πρώτο ασύλληπτο) και να έχει και ένα δοκάρι. Η εικόνα της ΑΕΚ, που αντιμετώπισε το ματς με μεγάλη σοβαρότητα και τελικά το μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο, έτσι όπως πρέπει να κάνουν οι μεγάλες ομάδες, απέδειξε πως είναι πανέτοιμη πλέον να μπει στα μεγάλα παιχνίδια που ακολουθούν σε Ελλάδα και Ευρώπης αρχής γενομένης από την πρεμιέρα του Champions League κόντρα στον Άγιαξ την Τετάρτη.

Με 4-4-2, τους Λιβάγια – Πόνσε στην επίθεση, τον Μπακασέτα δεξιά, τον Μάνταλο αριστερά και τους Μπακάκη – Λόπες στην πλάτη τους, ξεκίνησε η ΑΕΚ. Σε ένα παιχνίδι, που ήταν φανερό από τα πρώτα λεπτά, πως ο Πανιώνιος με διπλή άμυνα ζώνης θα προσπαθούσε να μπλοκάρει την οργάνωση και το επιθετικό παιχνίδι της Ένωσης. Δεν το πέτυχε. Η πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 τελικές (6 στην εστία) και βρήκε το γκολ που απόλυτα δικαιούνταν έστω και στο φινάλε, χάρη στην ωραία σέντρα του Μάνταλου και το… δολοφονικό ένστικτο του Πόνσε. Μέχρι να φτάσουμε βέβαια εκεί, η ΑΕΚ “χαράμισε” αρκετές επικίνδυνες προϋποθέσεις. Η ομάδα έβγαινε με σωστή ανάπτυξη μπροστά, κυρίως από τα πλάγια με συνεργασίες των Λόπες – Μάνταλου, Μπακάκη – Μπακασέτα, αλλά της έλειψε η ουσία. Ειδικότερα, Μάνταλος και Λόπες ήταν κινητικοί, έβγαλαν πολλές φάσεις δημιουργώντας ρήγματα από αριστερά, όμως δεν είχαν σωστή επιλογή. Βέβαια, ο Πετράν απείλησε στο 21’ με εξαιρετικό κουβάλημα της μπάλας και σουτ, ενώ στο 17’ από κεφαλιά – πάσα του Πόνσε ο Σιμόες δεν μπόρεσε να εκτελέσει σωστά από κοντά. Πριν την… λύτρωση του 45+1 και το γκολ του Πόνσε, ο Ευαγγέλου χάνει την φάση του 39’ όταν από ωραία κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ και ξεπέταγμα του Τσιγκρίνσκι, η μπάλα χτυπά στο χέρι του Καμαρά και φεύγει έξω, με τον Αθηναίο ρέφερι να δίνει κόρνερ αντί για πέναλτι. Η υπεροχή της ΑΕΚ, που έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και δεν κινδυνεύει στο παραμικρό από τον Πανιώνιο, αποφέρει καρπούς στις καθυστερήσεις. Ο Μάνταλος ήταν αυτός που σέντραρε και ο Πόνσε με σεντρεφορίσια κίνηση στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και κοντινό τελείωμα έκανε το 1-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Με… φόρα από το γκολ του Πόνσε και την αποθέωση του κόσμου που ακολούθησε, μπήκε στην επανάληψη η ΑΕΚ. Οι παίκτες του Ουζουνίδη, ήταν φανερό πως έψαχναν ένα γρήγορο δεύτερο γκολ για να τελειώσουν τον Πανιώνιο, ο οποίος μάλιστα… απείλησε στο ξεκίνημα να μην κατέβει στην επανάληψη (!) εξαιτίας ενός πανό που έγραφε “Ιστορικέ, πες μας που πουλιέσαι πιο ακριβά, στον Πειραιά ή στο Βορρά;;;”. Μετά από διαβουλεύσεις ο αντίπαλος μπήκε στο γήπεδο και απλά παραδόθηκε στην ανωτερότητα και την ολική υπεροχή της πρωταθλήτριας, η οποία από το 45’ μέχρι το 60’ έκρυψε την μπάλα, δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες με αυτοματισμούς και ωραίο ποδόσφαιρο και τελικά βρήκε το δεύτερο γκολ στο 58’. Η ΑΕΚ γύρισε την μπάλα με υπομονή και σωστή ανάπτυξη, ο Μπακασέτας έγινε κάτοχος και με δυνατό σουτ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 2-0. Σε αυτό το διάστημα, 45-60, η ΑΕΚ παίζει… σαν τη γάτα με το ποντίκι τον Πανιώνιο που ταμπουρώνεται στο δικό του μισό και με τους Λιβάγια – Πόνσε να έχουν εξαιρετικές κινήσεις απειλεί συνεχώς. Λίγο μετά την επίτευξη του 2-0, ο Ουζουνίδης προχωρά στην πρώτη του κίνηση βάζοντας τον Γιαννιώτα αντί του Πόνσε, με τον Έλληνα εξτρέμ να πηγαίνει αριστερά και τον Μάνταλο να μετατοπίζεται κεντρικά, δίπλα στον Λιβάγια. Ο Γιαννιώτας μάλιστα, σε μια από τις πρώτες του επαφές, δέχεται ένα πάτημα μέσα στην περιοχή ζητώντας πέναλτι αλλά ο Ευαγγέλου λέει παίζετε. Η ΑΕΚ, παρά το σκορ ασφαλείας, επιμένει να είναι πιεστική, απειλείται ουσιαστικά μόνο στο 59’ από εξαιρετικά επικίνδυνο σουτ του Σπιριντόνοβιτς, αλλά αυτή είναι που αγγίζει και τρίτο γκολ στο 74’ από τρομερή κίνηση και σουτ του Μάνταλου που σταματά στο δοκάρι. Στο υπόλοιπο διάστημα η Ένωση κάνει διαχείριση ελέγχοντας απόλυτα το παιχνίδι, με τον Ουζουνίδη να σκέφτεται και τον Άμστερνταμ, βγάζοντας στο τελευταίο τέταρτο Σιμόες – Μάνταλο και βάζοντας Τσόσιτς (ως αμυντικό χαφ) και Κλωναρίδη. Ο τελευταίος φύλαγε το καλύτερο για το τέλος, όταν στο 85’ γύρισε με μαγικό τρόπο αδειάζοντας τον αντίπαλο του και με ασύλληπτο σουτ – οβίδα πέτυχε το 3-0, ενώ λίγο αργότερα είχε ΚΑΙ δοκάρι! Το κερασάκι στην τούρτα πάντως ο Βίκτωρας το έβαλε στο 93’, όταν διαμόρφωσε το τελικό 4-0 με άψογο πλασέ από ασίστ του Λιβάγια, έχοντας στο δεκάλεπτο που αγωνίστηκε δύο γκολ και ένα δοκάρι τελικό απολογισμό. Το τελικό 4-0 έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ με τον κόσμο να στήνει το δικό του πάρτι στην εξέδρα, μετά από αυτό που έστησαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο…

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Άλεφ, Σιμόες (77’ Τσόσιτς), Μπακασέτας, Μάνταλος (81’ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Πόνσε (67’ Γιαννιώτας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κεϊτά (46’ Πιρίζ), Κόρμπος, Μασούρας, Οικονομίδης (53’ Ντουρμισάι), Σπιριντόνοβιτς, Καμαρά (64’ Τσιλούλης).

Πηγή: aek365.gr