ΑΕΚ-Άγιαξ 0-2: Κατάρρευση μέσα σε ένα τετράλεπτο

Η αποβολή του Λιβάγια και το πέναλτι στο 66ο λεπτό έκριναν την αναμέτρηση

Παρά το γεγονός ότι κατάφερε να κρατήσει τουλάχιστον το μηδέν παθητικό για μια και πλέον ώρα παιχνιδιού, η ΑΕΚ επανέλαβε τα λάθη προηγούμενων ευρωπαϊκών αγώνων δεχόμενη δύο γκολ από τον Τάντιτς μέσα σε τέσσερα λεπτά. Ο Λιβάγια ήταν ο μοιραίος για τους κιτρινόμαυρους καθώς παραχώρησε πέναλτι στο 66ο λεπτό ενώ ταυτόχρονα αποβλήθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να βρίσκεται σε μια στιγμή με παίκτη λιγότερο και πίσω στο σκορ. Η ήττα από τον Άγιαξ σημαίνει και τυπικά το τέλος της ευρωπαϊκής πορείας της ΑΕΚ καθώς παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας του ομίλου χωρίς βαθμό.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση να ασκήσει πίεση μέχρι και τα όρια της μεγάλης περιοχής της ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα ο Άγιαξ, ο οποίος δημιούργησε την πρώτη καλή προϋπόθεση στο 3ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντε Λιχτ κέρδισε την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάρκα. Η ελληνική ομάδα επιχείρησε να απειλήσει με κίνηση του Πόνσε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας δύο λεπτά αργότερα με όφελος ένα κόρνερ από το οποίο ο Αργεντινός δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι.

Οι Ολλανδοί μετέφεραν το σκηνικό στο αριστερό άκρο με τον Μπλιντ μόνιμα προωθημένο στο αντίπαλο μισό, ο οποίος στο 22ο λεπτό σημάδεψε τον Τάντις, το γυριστό σουτ του οποίου κατέληξε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Βούπερ απείλησε ανεπιτυχώς με το κεφάλι, όπως και ο Νέρες στο 27ο λεπτό όταν ακροβολίστηκε στο ύψος της μικρής περιοχής της ΑΕΚ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Σόνε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανησύχησε τον Μπάρκα, με τους Χουλτ και Άλεφ να επιδίδονται σε αμυντικές προσπάθειες οι οποίες κράτησαν τον Άγιαξ μακριά. Στο 36ο λεπτό ο Πόνσε επιχείρησε να κτυπήσει στην αντεπίθεση ωστόσο έχασε ισορροπία και ευκαιρία να απειλήσει, με τον Αργεντινό να τροφοδοτεί τον Μάνταλο στο αριστερό άκρο έξι λεπτά αργότερα ωστόσο ο τελευταίος καθυστέρησε και χάθηκε το στοιχείο του αιφνιδιασμού.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη επίσκεψη της ολλανδικής ομάδας στην περιοχή της ΑΕΚ στην επανάληψη ήταν μια σέντρα του Μπλιντ από το αριστερό άκρο η οποία κατέληξε στον Μπάρκα. Ένας τραυματισμός του Τσιγκρίνσκι άφησε την ΑΕΚ με παίκτη λιγότερα για τέσσερα περίπου λεπτά με τον Ουκρανό να επιστρέφει στο 59ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα Λιβάγια και Πόνσε συνδυάστηκαν με κέρδος ένα κόρνερ, ενώ με προβολή ο Ντε Γιονγκ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπάρκα. Στο 66ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ στο οποίο υπέπεσε ο Άλεφ, ο Λιβάγια έπαιξε τη μπάλα με το χέρι ως μέλος του ανθρώπινου τείχους με αποτέλεσμα ο Άγγλος ρεφ και να τον αποβάλλει και να στήσει τη μπάλα στην άσπρη βούλα.

Ο Τάντιτς νίκησε τον Μπάρκα από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 0-1 ενώ πριν οι κιτρινόμαυροι συνέλθουν, ο Σέρβος εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα της ΑΕΚ και μετά από πάσα του Χούντελαρ έκανε το 0-2 στο 72ο λεπτό. Εφτά λεπτά αργότερα ένα μακρινό σουτ του Φαν Ντε Μπικ κατέληξε στον Μπάρκα, με τον προπονητή της ελληνικής ομάδας να επιστρατεύει με καθυστέρηση τον Πογέ ο οποίος ήταν θετικός στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Ένα σουτ του τελευταίου εξουδετερώθηκε στο 85ο λεπτό από τον Ονανά με τον Χούντελαρ να σκοράρει στο 91ο λεπτό από θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ του ακυρώθηκε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Αβίαστο ήταν το λάθος του Λιβάγια στο 66ο λεπτό ο οποίος ουσιαστικά «κρέμασε» την ομάδα του εις διπλούν. Όχι μόνο παραχώρησε πέναλτι σε μια φάση που δεν ήταν απαραίτητο να επστρατεύσει το χέρι του, αλλά αποβλήθηκε με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βρεθεί πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του Μπάρκα ήταν ο Τάντιτς ο οποίος κατάφερε να φτάσει στο ζητούμενο εις διπλούν. Ο Σέρβος επιθετικός ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε ασίστ του Χούντελαρ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ και να βάλει την υπογραφή του στο διπλό της ολλανδικής ομάδας.

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λιβάγια, Γκάλο (73' Πογέ), Τσιγκρίνσκι, Μάνταλος (77' Κλωναρίδης), Πόνσε (82' Πόνσε), Χουλτ, Γαλανόπουλος, Άλεφ

Άγιαξ (E. Τεν Χαγκ): Ονανά, Ντε Λιχτ, Βούπερ, Φαν Ντεν Μπικ (86' Λαμπιάντ), Νέρες, Τάντιτς, Μαζραουί (81' Κρίστενσεν), Μπλιντ, Σόνε, Ντε Γιονγκ, Ντόλμπεργκ (63' Χούντελαρ)

Σκόρερς: 68', 72' Τάντιτς

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)

Κίτρινες κάρτες: Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Γιακουμάκης/Σόνε, Μαζραουί

Κόκκινη κάρτα: Λιβάγια (2η κίτρινη)