Βαθμός με υπογραφή Ουάρντα!

Η Κηφισιά προηγήθηκε με γκολάρα του Μπιφουμά, όμως με ασίστ του Αιγύπτιου οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα

Tης το «φύλαγε» της Κηφισιάς ο Πανσερραϊκός! Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, είδε το σύνολο του Ντέιβιντ Νίλσεν να είναι ανώτερο σε ολόκληρο το ματς, να προηγείται στο 43' με υπέροχο γκολ του Μπιφουμά, όμως χάρη σε κεφαλιά του Μπεντανκόρ στο 85' έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας (η σέντρα έγινε από τον Ουάρντα), στο ματς της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League (1-1).

Δεύτερη ισοπαλία μεταξύ των δυο ομάδων φέτος που μετά το μυθικό 4-4 του πρώτου γύρου στην Καισαριανή, μοιράστηκαν ξανά τους βαθμούς και την... αγωνία για την παραμονή.

Από μια αναγκαστική αλλαγή για κάθε ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς και τρεις συνολικά για την Κηφισιά, που σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς και να «καβαλήσει» στη βαθμολογία τον Πανσερραϊκό.

Στο μυαλό των κόουτς

Με τη γνωστή συνταγή του 4-2-3-1 παρέταξε τον Πανσερραϊκό ο Πάμπλο Γκαρσία. Ο Χοβάν στην εστία, με τους Δεληγιαννίδη, Θυμιάνη, Μπέργκστρεμ και Πηλέα στην άμυνα. Στάικος, Moρέιρα και Χατζηστραβός ξεκίνησαν στη μεσαία γραμμή, ενώ στην επιθετική τριάδα ήταν οι Μούργος, Ουάρντα και Άλεξιτς.

Από την άλλη πλευρά ο Nτέιβιντ Νίλσεν, προτίμησε το 4-3-3 επαναφέροντας τον Κρίστινσον στην εστία. Στην άμυνα επέλεξε τους Μασούρα, Τσάπαν, Λαντρ και Γκόμπελιτς ,ενώ στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Πέιος, Ίλιεφ και Παπασάββας. Στην επίθεση η τριάδα απαρτιζόταν από τους Μπιφουμά, Τετέι και Κλωναρίδη.

Η Κηφισιά ήταν εκείνη που πλησίασε πρώτη την αντίπαλη εστία με τον Γκόμπελιτς να εκτελεί από τα αριστερά με δύναμη ένα πλάγιο άουτ, τον Τετέι να μην παίρνει την κεφαλιά, την μπάλα να φτάνει στον Κλωναρίδη, αλλά ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έστειλε με σουτ από το σημείο του πέναλτι την μπάλα άουτ.

Η ένταση ήταν κύριο χαρακτηριστικό των πρώτων λεπτών του ματς, γεγονός το οποίο ανάγκασε τους δυο προπονητές να κάνουν από μια αναγκαστική αλλαγή. Αρχικά ο Χατζηστραβός αντικαταστάθηκε από τον Τόμας, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Νίλσεν πέρασε στο παιχνίδι τον Μποτία αντί του Λαντρ.

Πανσερραϊκός και Κηφισιά συνέχισαν να παίζουν σκληρά με τους γηπεδούχους να καταγράφουν στο 13' την πρώτη τους τελική, όταν από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πηλέας από τα αριστερά, ο Άλεξιτς έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Το ματς αναμφίβολα δεν διεκδίκησε, στιγμή, δάφνες ποιότητες με τους δυο αντιπάλους να συνεχίζουν να επιδίδονται στο σκληρό παιχνίδι. Στο 21' η ομάδα του Νίλσεν, έφτασε στην περιοχή με αξιώσεις, αλλά η κάθετη του Τετέι στον Κλωναρίδη, κόπηκε από την έξοδο του Χοβάν, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο έμπειρος εξτρέμ, μετά την μπαλιά του Μπιφουμά, σούταρε στην κίνηση με τον Σλοβάκο τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού να μπλοκάρει.

Με τον ρυθμό του ματς να έχει πέσει κατακόρυφα και τις δυο ομάδες να ετοιμάζονται να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, τα πλάνα των δυο προπονητών άλλαξαν άρδην. Και αυτό γιατί στο 43' ο Κρίστινσον βρήκε με βολέ τον Κλωναρίδη, αυτός έπαιξε με τη μια στον Μπιφουμά, ο οποίος αφού «άδειασε» δυο αμυντικούς του Πανσερραϊκού, πλάσαρε πάνω από τον Χοβάν για το 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Εκκίνηση «καρμπόν» με το πρώτο ημίχρονο, αφού ο προπονητής της Κηφισιάς προχώρησε σε δυο αλλαγές λόγω τραυματισμών. Αρχικά στην ανάπαυλα ο Σάντος αντικατέστησε τον Κλωναρίδη, ενώ δευτερόλεπτα μετά το σφύριγμα της έναρξης ο Μποτία, ένιωσε ενοχλήσεις και έγινε αλλαγή στην... αλλαγή, με τον Βαφέα να περνά στη θέση του Ισπανού σέντερ μπακ.

Ωστόσο, οι αναγκαστικές αλλαγές για την ομάδα των βορείων προαστίων, δεν άλλαξαν την εικόνα της στο γήπεδο, αφού ήταν αυτή που έχασε ξανά την πρώτη στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ήταν το 55ο λεπτό όταν από φάουλ που εκτελέστηκε από τα δεξιά η μπάλα έφτασε μετά από κόντρες στον Πέιο, αυτός σούταρε με το δεξί, αλλά την έστειλε ψηλά.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 58' έφτασαν ξανά κοντά στο 2-0! Από την όμορφη πάσα του Τετέι και το overlap του Μασούρα, που έκανε την σέντρα, ο Κρισιούμα έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καταλήγοντας άουτ.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, έκανε την καλύτερη της τελικλη στ ματς στο 61΄με τον Θυμιάνη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πηλέα, όμως ο αρχηγός του Πανσερραϊκού ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης, η οποία δεν καταγράφηκε.

Όμως η Κηφισιά, απάντησε με δυο ευκαιρίες σε επτά λεπτά. Αρχικά στο 66' από τη σέντρα του Γκόμπελιτς ο Κρισιούμα έκανε το σουτ αλλά ο Χόβαν απέκρουσε με τα πόδια, ενώ στο 73' ο Μπιφουμά, έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Πανσερραϊκού, σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία, δεν άλλαξε φιλοσοφία στην τακτική του και προχώρησε σε αλλαγή προσώπων περνώντας στο ματς, Γούλερι και Μπεντανκόρ για να τραβήξουν το... κουπί στην επίθεση, γεμίζοντας την περιοχή της Κηφισιάς.

Έτσι ο Ουρουγουανός δικαιώθηκε αφού στο 85' η ομάδα του έφερε το ματς στα ίσια! Όμορφη κυκλοφορία της μπάλας, με τον Ουάρντα να ακροβολίζεται αριστερά και να κάνει τη σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Μπεντανκόρ με κεφαλιά νίκησε τον Κρίστινσον ισοφαρίζοντας!

Τα λεπτά κυλούσαν με την Κηφισιά σε παθητικό ρόλο, περιμένοντας να «χτυπήσει» στην κόντρα για να βρει το γκολ της νίκης. Αυτό πήγε να συμβεί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κρισιούμα άλλαξε την μπάλα με τον Κωνσταντακόπουλο, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε δυνατά, αλλά ο Χόβαν έδιωξε σε κόρνερ διατηρώντας το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

MVP: Με την έκβαση που πήρε το ματς, δεδομένα ο MVP θα μπορούσε να είναι ο Μπεντανκόρ. Ωστόσο, ο Χοβάν με τρεις σημαντικές αποκρούσεις και κορυφαία αυτή στο 90'+3' σε δυνατό σουτ του Κρισιούμα, είναι αυτός που κόβει οριακά το... νήμα για το βραβείο του κορυφαίου του ματς.

H «σφυρίχτρα»: Ο κύριος Τζήλος είχε αρκετή δουλειά στις Σέρρες, αφού οι δυο ομάδες, έπαιξαν αρκετά δυνατά. Κάποια εξεζητημένη φάση που να χρειάστηκε να δώσει μεγάλη προσοχή δεν υπήρχε, ωστόσο σε τέτοιο ματς, με τόσα σκληρά μαρκαρίσματα, οι έξι κίτρινες κάρτες, μάλλον λίγες είναι.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Πηλέας, Στάικος (Οικονόμου 61'), Μορέιρα, Χατζηστραβός (Τομάς 8', Σοφιανός 75'), Ουάρντα, Μούργος (Μπετανκόρ 61'), Άλεξιτς (Γούλερι 75').

Κηφισιά (Νίλσεν): Κρίστινσον, Μασούρας, Τσάπαν, Λαντρ (Μποτία 9', Βαφέας 47'), Γκόμπελιτς, Παπασάββας, Πέιος, Κλωναρίδης (Ματέους Σάντος 46'), Ίλιεφ (Κωνσταντακόπουλος 78'), Μπιφουμά (Αντερέγκεν 78'), Τετέι.

Διαιτητής: Τζήλος

Βοηθοί: Στάικος, Μπαλιάκας
4ος: Τσακαλίδης
VAR: Τσαγκαράκης, Σινιοράκης

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση