«Αλλεργικοί» στη νίκη Ατρόμητος και Βόλος

Έμειναν στο 1-1, με τις δύο ομάδες να παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ

Χωρίς «τρίποντο» παραμένουν Ατρόμητος και Βόλος στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο στο Περιστέρι και αναδείχτηκαν ισόπαλοι (1-1) στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στη Super League.

Σημείο αναφοράς στην αναμέτρηση αποτελέσαν οι πρώτες επίσημες εμφανίσεις των (new entries) Γιώργου Τζαβέλλα και Ντιέγο Βαλένσια (Χιλιανός επιθετικός) με τη φανέλα του Ατρομήτου.

Το παιχνίδι υπήρξε κλειστό στο α΄ημίχρονο, χωρίς καλό ρυθμό και με μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού τις αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι Περιστεριώτες με το…καλησπέρα ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο είχαν μια «φλύαρη» υπεροχή με αργή επιθετική ανάπτυξη και χωρίς να απειλούν την αντίπαλη εστία.

Στην αντίπερα όχθη, η θεσσαλική ομάδα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο κι έριξε το μεγαλύτερο βάρος στην αμυντική λειτουργία και λιγότερο στο πως θα καταφέρει να βρει το γκολ.

Ένα απευθείας χτύπημα φάουλ του Έντερ που έβγαλε σε κόρνερ ο Σιαμπάνης στο 10΄κι ένα σουτ του Τρουιγιέ (25΄) ήταν δύο υποψίες ευκαιρίας, μέχρι ωσότου φτάσουμε στο γκολ των γηπεδούχων στο 36΄.

Γκολ, μέσω VAR (1-0)

O Ρομπάιγ με ωραία σέντρα έβγαλε σε θέση βολής τον Αντζιέλσκι μέσα στην περιοχή του Βόλου με τον Πολωνό επιθετικό να προλαβαίνει την έξοδο του Σιαμπάνη και με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Το γκολ ακυρώθηκε σε πρώτο χρόνο με τον βοηθό να σηκώνει το σημαιάκι και να υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ τον σκόρερ, ωστόσο το VAR είχε διαφορετική…άποψη.

Ο έλεγχος της φάσης μέσω της τεχνολογίας έδειξε πως ο Αντζιέλσκι έφυγε από κανονική θέση (τον κάλυπτε ο Άλχο) κι έτσι το γκολ μέτρησε κανονικά, παρά τις διαμαρτυρίες των Θεσσαλών για επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον τερματοφύλακα Σιαμπάνη.

Τρεις αλλαγές

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο τεχνικός του Βόλου, Κώστας Μπράτσος, προχώρησε σε τρεις μαζεμένες αλλαγές, με τους Μαχαίρα, Γκαρσία και Λούνα να περνούν στο ματς των Κίτσου, Μωραϊτη και Ενγκίν.

Αυτογκόλ ο Ασεβέδο (1-1)

Με γκολ απ΄τα…αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς στο δεύτερο 45λεπτο. Μόλις στο 21ο δευτερόλεπτο του β΄ημίχρονου η θεσσαλική ομάδα ισοφάρισε το σκορ (1-1) με αυτογκόλ.

Σέντρα του Άλχο από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Ασεβέδο στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας του.

Με τον…αέρα της ισοφάρισης ο Βόλος «άγγιξε» το δεύτερο γκολ στο 52΄, όταν μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Λούνα και γύρισμα η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια και ο Τσοκάνης εξ επαφής δεν κατάφερε να την βρει και να σκοράρει.

Ο Κρις Κόουλμαν ανακάτεψε για πρώτη φορά την…τράπουλα στο 59΄ρίχνοντας στο ματς τους Βέργο και Κούντε, αντί των Αντζιέλσκι και Έντερ.

Ο αγώνας είχε καλύτερο ρυθμό στο β΄ημίχρονο με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν…ταχύτητα και να κυνηγούν το δεύτερο γκολ.

Στο 78΄ο Ντέλετιτς σκόραρε με ωραία ενέργεια αποφεύγοντας και τον Τσιντώτα ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε διότι ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος (οφσάιντ).

Ο Ατρόμητος έπειτα από δύο ήττες από Ολυμπιακό και Κηφισιά έριξε τον πρώτο του βαθμό στο σακούλι, ενώ ο Βόλος έμεινε μακριά από τη νίκη σε ένα ακόμα ματς έχοντας δύο ισοπαλίες (Λαμία, Ατρόμητο) και δύο ήττες (Παναθηναϊκό, ΑΕΚ) σε τέσσερα παιχνίδια.

Ο διαιτητής Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κεσχρίντα, Τσοκάνη, Βαλένσια, Κούντε, Μεταξά.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν):  Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Αθανασίου, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Έντερ (60΄Κούντε), Φριντζόνσον, Καμαρά, Ρομπάιγ (72΄Γιουμπιτάνα), Βαλένσια, Αντζιέλσκι (59΄Βέργος).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Ασλανίδης, Σιέλης, Κίτσος (46΄Λούνα), Τσοκάνης, Τρουιγέ (75΄Μεταξάς), Ντέλετιτς, Κόμπα (57΄Μπερτόλιο), Ενγκίν (46΄Μαχαίρας), Μωραΐτης (46΄Γκαρσία).

Πηγή: sdna.gr

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση