Ολοταχώς για άνοδο ο Λεβαδειακός... του Κωστή!

Σκόραραν οι Γιαννιώτας και Ρομό!

Αλώβητη βγήκε από το ντέρμπι με τον Ιωνικό η Athens Kallithea! Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη είδε τους Νικαιώτες να είναι καλύτεροι και να προηγούνται, αλλά κατάφεραν με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο μέρος να επικρατήσουν με σκορ 2-1.

Ένα τρίποντο που έφερε τους γηπεδούχους στο +11 από τον Ιωνικό, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό αποτέλεσμα και να μπει γερά στο κόλπο της ανόδου. Στα αμιγώς αγωνιστικά, ο Σαλίνας έδωσε προβάδισμα στον Ιωνικό στο 33ο λεπτό, αλλά η Athens Kallithea απάντησε τελικά στο 70’ με σουτ του Ματίγια για το 1-1. Ο Μουτίνιο λίγο αργότερα είχε δοκάρι, ο Ζάχαβι αποβλήθηκε στο 80’ και άφησε τον Ιωνικό με δέκα παίκτες, με τους γηπεδούχους να κάνουν τελικά την ανατροπή με τον Λουκίνα στο 83ο λεπτό για το τελικό 2-1.

Σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την κορυφή βρέθηκαν τα Χανιά, τα οποία νίκησαν με 4-1 τον Γιούχτα σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα γκολ στο δεύτερο μέρος. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μάναλης με δύο γκολ (52’, 79’), με τον Λεμονή να προσθέτει άλλο ένα στο 69’, ενώ ενδιάμεσα ο Μπρους είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους.

Νέα ήττα για την Καλαμάτα, η οποία έχασε με 1-0 στην έδρα του Διαγόρα και βρίσκεται στο -12 από την κορυφή, ενώ νωρίτερα ο Παναθηναϊκός Β’ πήρε σπουδαίο τρίποντο με 3-1 στην Ηλιούπολη.

Στον Βόρειο Όμιλο, ο Λεβαδειακός του συμπατριώτη μας, Ιωάννη Κωστή (έπαιξε ως βασικός), επικράτησε… σβηστά με 3-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και πηγαίνει ολοταχώς για άνοδο. Στο 0-0 το εκτός έδρας παιχνίδι της Νίκης Βόλου με τον Μακεδονικό, ενώ η ΑΕΚ Β συνέχισε την ανοδική της πορεία επικρατώντας 1-0 στην Κοζάνη.