Ουγγαρία-Ελλάδα 2-1: Χάλασε ότι έκτισε στο Ταλίν (video)

Προβλημάτισε η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 2-1 από την Ουγγαρία στο άδειο «Groupama Arena». Τα δυο πανέμορφα γκολ των Ούγγρων σημειώθηκαν από τους Ρόλαντ Σάλαϊ και Κλέινεϊσλερ. Για την Ελλάδα ισοφάρισε προσωρινά ο Μανωλάς. Παρά την ήττα, η ομάδα του Μίκαελ Σίμπε παραμένει στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η πρώτη αξιόλογη φάση στον αγώνα καταγράφηκε στο 10ο λεπτό για λογαριασμό της Εθνικής Ελλάδας. Ο Φορτούνης απελευθερώθηκε όμορφα από δυο αντιπάλους και έκανε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από δεξί δοκάρι του Γκούλατσι. Στο 15ο λεπτό η Ουγγαρία πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ρόλαντ Σάλαϊ. Ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ νίκησε τον Μπάρκα με ένα δυνατό αριστερό σουτ.

Η αντίδραση της Ελλάδας ήταν σχεδόν άμεση αφού τρία λεπτά αργότερα ο Μανωλάς ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Ο αμυντικός της Ρόμα ήταν εκτεθειμένος όμως το γκολ μέτρησε. Στο 28’ η ομάδα του Σκίμπε απείλησε με ένα επικίνδυνο πλασέ του Λάζαρου το οποίο έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Γκούλατσι. Στο 33’ ο τερματοφύλακας της Ουγγαρίας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Πέλκα. Ένα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά του Μανωλά να νικηθεί από τον κήπερ των γηπεδούχων, ο οποίος απόκρουσε ασταθώς την κεφαλιά του Ελλαδίτη.

Η Ουγγαρία είχε ένα πεντάλεπτο-φωτιά στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρόνου. Στο 42’ ο Μπάρκας απόκρουσε τα σουτ των Σάλαϊ και Κόβατς όμως δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και με το σουτ του Κλέινεϊσλερ στο 43’, ο οποίος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ουγγαρία.

Ο Σκίμπε έκανε δυο μαζεμένες αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους, θέλοντας να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 52ο λεπτό με μια άστοχη κεφαλιά του Τοροσίδη. Στη συνέχεια η Ουγγαρία έδωσε περισσότερη έμφαση στην άμυνα της δίνοντας χώρο στην Ελλάδα. Μετά τα 70ο λεπτό η Ελλάδα ανέβασε στροφές και έγινε πιο απειλητική.

Η ομάδα του Σκίμπε δημιούργησε τρεις καλές φάσεις από το 72’ μέχρι το 75’ με τους Πέλκα, Μήτρογλου και Λάζο. Και στις τρεις φάσεις ο τερματοφύλακας της Ουγγαρίας βγήκε νικητής. Η Ελλάδα απείλησε ξανά στο 82’ με μια καλή αλλά άστοχη κεφαλιά του Παπασταθόπουλου. Η Ελλάδα πίεσε στα τελευταία λεπτά όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ουγγαρία: Ο Μάρκο Ρόσι παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-3-3. Η Ουγγαρία προσπάθησε να παίξει κάθετα και να χτυπήσει από τον άξονα. Οι δυο ακραίοι επιθετικοί της πατούσαν συχνά περιοχή όταν η μπάλα παιζόταν από την αντίθετη πλευρά, με αποτέλεσμα να δημιουργούν πρόβλημα στην άμυνα της Ελλάδας.

Ελλάδα: Ο Μίκαελ Σκίμπε παρέταξε την Ελλάδα με σχηματισμό 4-2-3-1. Η Ελλάδα είχε μια πολύ αργή ανάπτυξη κάτι που έκανε αρκετά προβλεπτό το παιχνίδι της, με τους Ούγγρους να μην δυσκολεύονται να τους αναχαιτίζουν.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ουγγαρία: Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Βάργκα και Κόβατς. Πολύτιμη η συνεισφορά του κήπερ Γκούλατσι. Στους διακριθέντες οι Ρόλαντ και Κλέινεϊσλερ καθώς πέτυχαν δυο πανέμορφα γκολ.

Ελλάδα: Όταν ο κορυφαίος παίκτης μιας ομάδας είναι ο τερματοφύλακας (Βασίλης Μπάρκας) τότε σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα. Ο κήπερ της ΑΕΚ πραγματοποίησε αρκετές δύσκολες επεμβάσεις στο παιχνίδι. Φιλότιμες προσπάθειες κατέβαλε και ο Κώστας Φορτούνης

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ουγγαρία:

Ελλάδα: Τάσος Δώνης και Γιώργος Τζαβέλλας ήταν απογοήτευσαν περισσότερο από πλευράς της Εθνικής Ελλάδας.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε η διαιτησία του Αλεξέι Κουλμπάκοφ και των βοηθών του. Ο Λευκορώσος διαιτητής ήταν αρκετά ανεχτικός στα σκληρά φάουλ των Ούγγρων. Αρκετά λάθη έγιναν επίσης και από τους βοηθούς διαιτητές εις βάρος και των δυο ομάδων.