Ρεάλ Μαδρίτης - Μαν. Γιουνάιτεντ 2-1: Super Βασίλισσα με back to back

Για δεύτερη σερί χρονιά η Ρεάλ κατακτά το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Σ’ ένα πολύ καλό παιχνίδι και ένα τελικό αντάξιο των δυο ομάδων Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα έδωσαν όλα. Νικήτρια τελικά η ομάδα αναδείχθηκε η ομάδα του Ζιντάν. Το τέρμα του Κασεμίρο έβαλε τις βάσεις και ο Ίσκο με όμορφο πλασέ έγραψε το 2-0. Στην συνέχεια η Γιουνάιτεντ απάντησε με τον Λουκάκο και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για το 2-2. Αξιοσημείωτο πάντως ήταν το γεγονός πως η Ρεάλ είχε δυο δοκάρια.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στο αγωνιστικό χώρο. Μόλις στα 1’ ο Νάβας πρόλαβε τον Λουκάκου πριν αυτό γίνει επικίνδυνος. Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε στο 3’ όταν μετά από μπαλιά του Μαρσέλο, Πογκμπά και Μάτιτς άφησαν ο ένας στον άλλο την μπάλα με τον Μπέιλ που ήταν ανάμεσα τους να κάνει το πλασέ από τη μικρή περιοχή και να στέλνει την μπάλα έξω. Παρά όμως το δυνατό ξεκίνημα το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε άλλη μεγάλη φάση. Στο 15’ όμως ο Βαράν έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κρος, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ντε Χέα. Στην αντεπίθεση ο Πογκμπά και ενώ είχε επιλογές για πάσα δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα όμως να κοντράρει και να φτάνει εύκολα στα χέρια του Νάβας. Και αφού η Ρεάλ προειδοποίησε και οι παίκτες του Μουρίνιο δεν αντέδρασαν στο 23’ μετά από ωραία μπαλιά ο Κασεμίρο με εξαιρετική προβολή έγραψε το 1-0. Μετά το τέρμα οι δυο ομάδες προσπάθησαν να βγουν και πάλι μπροστά όμως οι χώροι ήταν κλειστοί. Στο 41’ ο Μπενζεμά έκανε το σουτ από την περιοχή η μπάλα κόντραρε στον Λίντελοφ, όμως ο Ντε Χέα έσωσε. Στο 44’ ήρθε και η τελευταία φάση του ημιχρόνου. Ο Πογκμπά έκανε μια ωραία μπαλιά στην περιοχή, ο Λουκάκου πήρε την κεφαλιά, όμως ο Νάβας μπλόκαρε σταθερά.

Β’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ. Μόλις στο 47’ ο Κρος έπιασε μια βολίδα, όμως ο Ντε Χέα με απίστευτη εκτίναξη έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Μαρσέλο βρέθηκε στην περιοχή από διαγώνια αριστερή θέση, έκανε το σουτ, η μπάλα όμως κόντραρε στον Σμόλινγκ και κτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στο 52’ ο Ίσκο άλλαξε πολύ όμορφα την μπάλα με τον Μπέιλ, και ο πρώτος με άψογο πλασέ έγραψε το 2-0. Δυο λεπτά αργότερα η Γιουνάιτεντ έχασε απίστευτη ευκαιρία. Ο Πογκμπά έπιασε την κεφαλιά, ο Νάβας είπε εντυπωσιακά όχι, και στο «ριμπάουντ» ο Λουκάκου από τη μικρή περιοχή δεν βρήκε στόχο. Στο 61’ ο Μπέιλ βρέθηκε στην περιοχή του Ντε Χέα εξαπέλυσε ένα κεραυνό και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι. Στην επόμενη φάση του αγώνα η Γιουνάιτεντ μείωσε στο σκορ. Ο Μάτιτς έκανε ένα εξαιρετικό σουτ, ο Νάβας έδιωξε και ο Λουκάκου αυτή τη φορά από πολύ κοντά πέτυχε το τέρμα. Στο 81’ ο Ράσφορντ έχασε μοναδική ευκαιρία όταν το πλασέ του έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Νάβας. Στο 88’ και έπειτα από κόρνερ της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Ράμος έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Στο 91’ ο Βαλένθια έκανε μια γλυκιά μπαλιά στην περιοχή της Ρεάλ, ο Φελαϊνί έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Νάβας είπε όχι. Στο επόμενο λεπτό ο Λούκας έδωσε στον Ασένσιο, που μόνος στην περιοχή έκανε το πλασέ, όμως ο Ντε Χέα με απίστευτη εκτίναξη έδωσε σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα με την Ρεάλ να κάνει το Back to Back και στο Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ.

Ρεάλ Μαρδίτης: Νάβας, Μαρσέλο, Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρός, Ίσκο, Μπενζεμά

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Ντάρμιαν, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Βαλένσια, Μάτιτς, Πογκμπά, Ερέρα, Λίνγκαρντ, Μικιταριάν, Λουκάκου

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση