Παίζει κάθε τέσσερα χρόνια και δεν… χάνει η εθνική της Χώρας των Βάσκων!

Η Εθνική ομάδα της Χώρας των Βάσκων κράτησε στο 1-1 την Ουρουγουάη στο πρώτο της φιλικό μετά από τέσσερα χρόνια, έχοντας τον Τζαλό να ντεμπουτάρει και να σκοράρει.

Το αήττητο σερί της συνεχίζει η Εθνική ομάδα της Χώρας των Βάσκων!

Παρότι έπαιξε για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια, η ομάδα του Γιαγκόμπα Αρασάτε ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την Ουρουγουάη. Και η τελευταία ήττα που μετράει είναι πολλά χρόνια πριν και συγκεκριμένα στις 28 Δεκεμβρίου του 2011 από την Τυνησία (0-2).

Στα αμιγώς αγωνιστικά, οι Βάσκοι βρήκαν προβάδισμα με τον Τζαλό, ο οποίος… ντεμπούταρε ουσιαστικά για την ομάδα και σκόραρε για το 1-0 στο φινάλε του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό με υπέροχο τέρμα.

Η ισοφάριση από πλευράς Ουρουγουάης πάντως δεν άργησε να έρθει, αφού ο Βεσίνο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έγραψε το 1-1. Με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε του αγώνα, παροτι οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για να βρουν το γκολ στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Σαν Μαμές».

Πηγή: sportfm.gr

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση