24 sports

Τα αξιοσημείωτα του τελικού

Η στατιστική πλευρά του τελικού

Ο μεγάλος τελικός στα γήπεδα της Ρωσίας είναι γεγονός. Γαλλία και Κροατία θέλουν τη νίκη ώστε να φθάσουν στην κορυφή του κόσμου. Το παιχνίδι έχει πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες και είναι ένας τελικός με τα όλα του.

Μικρά μικρά απ' τον τελικό:

• Ο Μάριο Μάντζουκιτς έγινε ο πρώτος παίκτης που σημειώνει αυτογκόλ σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου αλλά ταυτόχρονα έβαλε και τέρμα
  •  Στο γκολ της Γαλλίας οι Κροάτες διαμαρτυρήθηκαν για τον καταλογισμό φάουλ, κάνοντας λόγο σωστά για θέατρο του Γκριεζμάν. Δεν ήταν φάουλ
  • Ο Ίβαν Πέρισιτς έχει συμμετοχή σε 11 γκολ σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και Παγκόσμιο Κύπελλο (7 γκολ και 4 ασίστ), τη μεγαλύτερη από κάθε άλλον Κροάτη (ξεπέρασε τον Ντάβορ Σούκερ με συμμετοχή σε 10 γκολ)