Σενεγάλη – Κολομβία 0-1: Γλυκιά νίκη και πρόκριση στους «16»

Ο Μίνα είχε τη λύση για την ομάδα του...

Η Κολομβία επικράτησε 1-0 επί της Σενεγάλης και σφράγισε την πρόκριση για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Χρυσός σκόρερ για τους φιλοξενουμένους ήταν ο Μίνα, ο οποίος με κεφαλιά έδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Από τον συγκεκριμένο όμιλο πέρασε και η Ιαπωνία στην επόμενη φάση, ενώ εκτός έμειναν η Σενεγάλη και η Πολωνία.

Α’ ημίχρονο

Λες και δεν ήθελαν την πρόκριση. Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου μέρους καθώς οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν τον δρόμο για τα δίκτυα. Η Σενεγάλη παρ’ όλο που βολευόταν με την πρόκριση, ήταν ελαφρώς πιο απειλητική, όμως καμία εκ των δύο δεν δημιούργησε κλασσική ευκαιρία. Στο 12’ η Κολομβία κατέγραψε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα μέσα από στημένη φάση, όταν ο Κιντέρο εκτέλεσε απευθείας, και ο Εντιαγέ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση. Έξι λεπτά αργότερα, ο ρέφερι καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Σενεγάλης σε ανατροπή του Ντ. Σάντσες στον Μανέ. Όμως ο Μάζιτς αποφάσισε να συμβουλευτεί και το VAR, και στο τέλος πήρε πίσω την απόφαση του, έτσι το πέναλτι δεν εκτελέστηκε ποτέ. Στο 27’ ο Μπαλντέ δοκίμασε το πόδι του και έκανε το σουτ, όμως ο Οσπίνα ήταν στην σωστή θέση και απέκρουσε σταθερά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη φάση, πέραν από κάποια άστοχα σουτ.

Β’ ημίχρονο

Καλύτερο ο ρυθμός του δευτέρου 45λεπτου, όμως και πάλι οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους στις εστίες. Στο 67’ ο Μίνα προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεσε κόρνερ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Ωστόσο στην επόμενη φάση δεν λάθεψε και στο 74’ η Κολομβία άνοιξε το σκορ με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να πιάνει την άπιστη κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ, απλοποιώντας την προσπάθεια της ομάδας του για πρόκριση στους «16». Η Σενεγάλη προσπάθησε να αντιδράσει και τρία λεπτά αργότερα ο Νιάνγκ με γυριστό δυνατό σουτ απείλησε την εστία των φιλοξενουμένων, όμως ο Οσπίνα απέκρουσε σταθερά. Η Κολομβία διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα και εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Κοουτσάρισμα

Σενεγάλη

Ο Αλιού Σισέ παρέταξε την ομάδα του σχηματισμό 4-4-2 και ήταν σαφώς πιο επιθετική ομάδα από την αντίπαλο. Παρά το γεγονός πως ακόμη και η ισοπαλία ήταν θετικό αποτέλεσμα, η Σενεγάλη πίεζε, ειδικότερα στη μεσαία γραμμή, ώστε να πάρει μπάλα και να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Κολομβία

Ο Πέκερμαν παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1, ωστόσο έδειχνε χαμένη στον αγωνιστικό χώρο. Η χρησιμοποίηση του Χάμες δεν του βγήκε, και γι’ αυτό έγινε αλλαγή στο 31ο λεπτό του αγώνα. Η Κολομβία περιορίστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα και δεν κατάφερε να πιάσει ρυθμό, ειδικά στο πρώτο μέρος.

Διακριθέντες

Σενεγάλη

Το καλό τους πρόσωπο παρουσίασαν οι Γκεγέ και Μπαλντέ από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι βοήθησαν στο δημιουργικό μέρος της ομάδας τους.

Κολομβία

Ο μεν σκόραρε, ο δε απέκρουσε. Ο λόγος για τον Μίνα ο οποίος με άπιαστη κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ ο Οσπίνα κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του με τις σωτήριες επεμβάσεις του.

Απογοήτευσαν

Σενεγάλη

Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ο Μανέ ο οποίος δεν βοήθησε στις επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του.

Κολομβία

Ο Κουαδράδο δεν πήρε πρωτοβουλίες ώστε να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα, και ως εκ τούτου η απόδοση του δεν ήταν σε ψηλά επίπεδα.

Διαιτησία

Εύκολο έργο είχε η διαιτησία, η οποία δεν υπέπεσε σε λάθη, ενώ θετική ήταν και η παρουσία των βοηθών. Ο Μάζιτς στο 17’ καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Σενεγάλης, όμως ένα λεπτό αργότερα και αφού είδε το VAR πήρε πίσω την απόφαση του. μάλλον σωστή κρίνεται η απόφαση του, καθώς ο Ντ. Σάντσες ακούμπησε την μπάλα και όχι τον Μανέ, ωστόσο εξακολουθεί να θεωρείται δύσκολη φάση.

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Εντιαγέ, Κουλιμπαλί, Γκέγε, Σανέ, Κουγιατέ, Σαμπάλι, Ισμαίλα, Μπαλντέ (80' Κονάτε), Γκασάμα, Μανέ, Νιάνγκ (86' Σακχο).

Κολομβία (Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας, Μίνα, Ουρίμπε (83' Λέρμα), Μοχίκα, Κιντέρο, Κ. Σάντσες, Κουαδράδο, Ντ. Σάντσες, Χάμες (31' Μουριέλ), Φαλκάο (89' Μπόρχα).

Σκόρερ: - / 74' Μίνα

Κίτρινες: ΝιάνγκΜοχίκα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάζιτς