Μουντιάλ 2018: Επιβλητικό Βέλγιο κόντρα σε Αίγυπτο (video)

Σε... χαλαρούς ρυθμούς, το ποιοτικότατο Βέλγιο πήρε φιλική νίκη επί της Αιγύπτου, με τον Αμρ Ουάρντα να αγωνίζεται για 80'...

Έβγαλε… σβηστά την ποιότητά του το Βέλγιο. Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν πανεύκολα 3-0 της Αιγύπτου, με τον δικό μας Αμρ Ουάρντα να αγωνίζεται για 80’ αλλά να μην μπορεί να κοντράρει με τους συμπαίκτες του τους αντιπάλους τους.

Στο 28’ ο Λουκάκου πήρε το ριμπάουντ από ασθενή απόκρουση του Ελ Χανταρί σε σουτ του Αζάρ κι άνοιξε το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα ο… επιμένων Καράσκο μπήκε από τα αριστερά, έδωσε στον Αζάρ κι αυτός από το ύψος του πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα των τυπικά γηπεδούχων. Στις καθυστερήσεις ο Φελαϊνί με προβολή από κοντά διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Σιμάν, Βερτόνχεν (81' Μπογιατά), Μενιέ (70' Τ. Αζάρ), Ντε Μπράινε, Βίτσελ (46' Φελαϊνί), Καράσκο, Μέρτενς (46' Σαντλί), Λουκακού (46' Μπατσουαγί), Ε. Αζάρ (46' Γιανουζάι)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Ελ Χάνταρι (46' Ελ Σενάουι), Φατχί (71' Ελ Μοχαμάντι), Γκαμπρ, Χεγκαζί, Αμπντούλ Σαφί, Ελ Σαΐντ, Ελνένι, Ουάρντα (79' Γκαμπέρ), Χάμεντ (62' Μόρσι), Σόμπχι (67' Καράμπα), Μόχσεν (56' Μόχσεν)