Φοβερός τερματοφύλακας!(vid)

Οι ομάδες που πέρασαν στα ημιτελικά

Της Νοτίου Αμερικής έγινε στους πρώτους δυο προημιτελικούς του μουντιάλ Κ20 που γίνεται στην Ν. Κορέα, καθώς Βενεζουέλα και Ουρουγουάη πήραν τις προκρίσεις επί ΗΠΑ και Πορτογαλίας αντίστοιχα.

Στον πρώτο χρονικά αγώνα, όλα έγιναν στην παράταση καθώς Βενεζουέλα και ΗΠΑ  έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Εκεί οι Πεναράντα και Φεναρέσι καθάρισαν το ματς για τους Βενεζουελάνους, προτού διαμορφώσει το τελικό 2-1 ο Εμπομπίσε.

Στα ημιτελικά, θα αντιμετωπίσουν την Ουρουγουάη που κέρδισε με 5-4 στα πέναλτι την Πορτογαλία. Ο αγώνας ήταν γεμάτος συγκινήσεις με τους Πορτογάλους να προηγούνται δυο φορές με Σίλβα και Γκονζάλβες αλλά δέχθηκαν ισάριθμες φορές την ισοφάριση από Μπουένο και Βαλβέρδε. Το 2-2 δεν αλλοιώθηκε στην παράταση και έτσι φτάσαμε στα πέναλτι.

Αυτά έγιναν με το νέο τρόπο διεξαγωγής, με το σύστημα 1-2-2-2-2-1 που έφερε και σασπένς στη διαδικασία. Οι δυο ομάδες σκόραραν τα πρώτα οκτώ πέναλτι που εκτέλεσαν όμως αστόχησαν στα επόμενα πέντε με τον τερματοφύλακα της Ουρουγουάης Μέλε να αποκρούει τρία σερί!

Τελικά ο Σαντιάγο Μπουένο, αμυντικός που ανήκει στη Μπαρσελόνα, ευστόχησε στο 14ο στη σειρά πέναλτι και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Μουντιάλ 2018: Τελευταία Ενημέρωση