Κρίμα και άδικο...

ΑΕΛ-ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ 1-2

Άδοξο τέλος είχε η φετινή πορεία της ΑΕΛ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηκε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Αούστρια Βιέννης με 1-2. Χολτζχάουσερ και Πιρές τα γκολ της ομάδας του Τόρστεν Φινκ., ενώ ο Αλνταϊρ ισοφάρισε προσωρινά. Κόκκινη δέχθηκε ο Αϊρόσα για παράβαση στον Πιρές. Φάνηκε όμως πως ήταν εκτός περιοχής, ξεσηκώνοντας «θύελλα» αντιδράσεων και προσωρινή διακοπή του ματς.

Άδοξο τέλος είχε η φετινή πορεία της ΑΕΛ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η εικόνα του αγώνα

Πιο δυνατά άρχισαν το ματς οι Αυστριακοί, βάζοντας πίεση στην ομάδα της ΑΕΛ. Στο 6’ η κεφαλιά του Σασί από το κόρνερ του Αρτούρ έφυγε μακριά, ενώ ο Γκρούνβαλντ με κεφαλιά από την εκτέλεση φάουλ του Χολτζχάουσερ κατέληξε στα χέρια του Βοζίνια στο 10’. Στο 24’ ο Ισμαήλ Σασί έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τον Χάτζικιτς να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Σρο 29’, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε παράβαση του Αϊρόσα στον Πιρές. Ο αμυντικός της ΑΕΛ δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Η παράβαση, πάντως, φάνηκε ξεκάθαρα να είναι εκτός περιοχής. Οι της ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκαν έντονα και υπήρξε διακοπή για 7-8 λεπτά με τους διαιτητές και τους παίκτες της Αούστρια να πηγαίνουν στα αποδυτήρια. Με την επανέναρξη του αγώνα, ο Χολτζχάουσερ ευστόχησε στο πέναλτι για το 0-1. Ο Μπαλταζάρ προχώρησε σε αλλαγή, βγάζοντας τον Αρουαμπαρένα και βάζοντας στην θέση του τον Χάρη Κυριάκου. Μετά το γκολ, η ΑΕΛ προσπάθησε να πιέσει με τον Σασί να πηγαίνει στην κορυφή και τον Αρτούρ στα άκρα. Από την άλλη, η Αούστρια υπέπεσε σε αλλεπάλληλα λάθη που όμως δεν της κόστισαν και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αούστρια μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε με την ΑΕΛ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 48’. Ο Σασί μπήκε στην περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως ο Μέσκα δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 56’, ο Σράντι έκανε το σουτ, όμως ο Βοζίνια απέκρουσε ασταθώς την μπάλα. Στο 60’ η ΑΕΛ ισοφάρισε. Ήταν η εκτέλεση φάουλ του Αλνταϊρ από πλάγια δεξιά, ο Χάτζικιτς έχασε την μπάλα που κατέληξε στα δίκτυα για το 1-1. Μετά το γκολ, το παιχνίδι «άνοιξε» πολύ. Στο 69’, ο Βοζίνια απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μονσαϊν και ένα λεπτό αργότερα, ο Χάρης Κυριάκου είχε ένα σουτ μόλις άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βοζίνια απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Γκρούνβαλντ, ενώ στο 79, ο Χάτζικιτς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σοάρες σε κόρνερ. Η Αούστρια στην αντεπίθεση στις καθυστερήσεις πέτυχε το 1-2 με πλασέ του Πιρές. Σκορ που ήταν και το τελικό.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση