Άγιαξ-Λυόν και Θέλτα-Γιουνάιτεντ

Ολοκληρώθηκε η κλήρωση των ημιτελικών του Europa League με την Μάντστεστερ Γιουνάιτεντ να κληρώνεται απέναντι στην Θέλτα με τον πρώτο αγώνα να είναι προγραμματισμένος να γίνει στην Ισπανία. Το άλλο ζευγάρι είναι ο Άγιαξ με την Λυόν με το πρώτο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο στην Ολλανδία.

Αξιοσημείωτο είναι ότι οι τρείς από τις τέσσερις αναμετρήσεις χθες οδηγήθηκαν στην παράταση με την Γιουνάιτεντ να περνά από την Άντερλεχτ με συνολικό σκορ 3-2 με γκολ του Ράσφορντ στο 117'. Η Λυόν πέρασε επί της Μπεσίκτας στα πέναλτι ενώ ο Άγιαξ κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ με δέκα παίκτες μέσα στην Γερμανία και τελικά να φύγει με το 3-2 στην παράταση που του έδωσε και την πρόκριση.

Οι αναμετρήσεις είναι προγραμματισμένες για τις 4 Μαΐου και τις 11 Μαΐου. Ο τυπικά γηπεδούχος στον τελικό της Στοκχόλμης στις 24 Μαΐου θα είναι ο νικητής του Άγιαξ-Λυόν.

Θα σας μεταφέρουμε ζωντανά όλα όσα θα γίνουν στην κλήρωση:

13:58: Αρχίζει η σύνδεση με την Νυόν στην Ελβετία

14:00: Βλέπουμε στιγμές από την φάση των προημιτελικών

14:02: Βλέπουμε βίντεο αφιέρωμα στην Στοκχόλμη και στο Friend Arena που θα γίνει ο τελικός.

14:04: Στο βήμα η πρόεδρος του κοινοτικού συμβουλίου της Στοκχόλμης

14:08: Τώρα βλέπουμε πως προκρίθηκαν οι τέσσερις ομάδες, Μαν.Γιουνάιτεντ, Θέλτα, Άγιαξ και Λυόν.

14:10: Στο βήμα ο Τζόρτζιο Μαρκέτι υπεύθυνος για τις κληρώσεις της ΟΥΕΦΑ.

14:11: Ο Πάτρικ Άντερσον στο βήμα ο πρεσβευτής του τελικού.

14:14: Αρχίζει τώρα η κλήρωση

14:15: Ο Άγιαξ θα είναι αντιμέτωπος με την Λυόν με το πρώτο παιχνίδι στην Ολλανδία.

14:16: H Θέλτα θα αντιμετωπίσει την Μαν.Γιουνάιτεντ με τον πρώτο αγώνα στην Ισπανία.

14:17: Τυπικά γηπεδούχος στον τελικό θα είναι ο νικητής του Άγιαξ-Λυόν.

14:18: Κάπου εδώ έχει τελειώσει η κλήρωση με την παράδοη του τροπαίου από την ΟΥΕΦΑ στους εκπροσώπους της Στοκχόλμης.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση