Βλέπει ημιτελικά η Θέλτα!

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Europa League πήρε η Θέλτα. Η ομάδα της Γαλικίας επικράτησε 3-2 της Γκενκ, η οποία έδειξε ικανή να κάνει το… θαύμα στη ρεβάνς του Βελγίου.

Η Γκενκ «σόκαρε» τη Θέλτα με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών όταν ο Μποέτιους με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, οι Ισπανοί ήταν σαρωτικοί και πέτυχαν τρία τέρματα σε διάστημα 23 λεπτών. Ο Σίστο στο 15’ ισοφάρισε το σκορ, για να έρθει ο Ιάγο Άσπας τρία λεπτά αργότερα να κάνει την ανατροπή. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γκουιντέτι στο 38’ έγραψε το 3-1, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η Θέλτα ήταν εξαιρετική, έφτιαχνε τη μία φάση μετά την άλλη αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει ακόμη ένα τέρμα που θα την έστελνε από… τώρα στα ημιτελικά. Κάτι που τελικά πλήρωσε αφού ο Μπάφελ στο 67ο λεπτό, μείωσε στο τελικό 3-2 δίνοντας ελπίδες πρόκρισης στην Γκενκ.

Πηγή: Sport-fm.gr

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση