Μοιρασιά για Βέλγιο και Αυστρία

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Βέλγιο και Αυστρία στις Βρυξέλλες

Από έναν βαθμό πήραν στην 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου για τα προκριματικά του EURO 2024, Βέλγιο και Αυστρία, μετά το μεταξύ τους 1-1 στο «King Baudouin» των Βρυξελλών.

Σε μια ισορροπημένη αναμέτρηση με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με αυτογκόλ του Μανγκαλά, πριν οι Βέλγοι ισοφαρίσουν για το τελικό 1-1 στο 61’, με υπέροχο γκολ του Ρομέλου Λουκάκου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά και να έχουν μεγάλα ποσοστά κατοχής, μετατρέποντας την ανωτερότητά τους σε προβάδισμα στο 21’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βίμερ, ο Γκρέγκοριτς έπιασε σουτ στην κίνηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αφού πρώτα κόντραρε στον Μανγκαλά.

Στη συνέχεια το Βέλγιο πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 41’, με τον Λουκεμπάκιο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ η Αυστρία έφτασε κοντά στο 0-2 στο 59’, όταν ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά προσπάθεια του Αρναούτοβιτς.

Στο 60’ ο Λουκάκου έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Σλάγκερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να σκοράρει με πανέμορφο γκολ, αφού υποδέχθηκε την μπάλα εκτός περιοχής και σούταρε με πολύ δύναμη για το 1-1! Ο Κουρτουά είχε λύση και απέναντι στον Πος, ο οποίος απείλησε την εστία του στο 68’ , ενώ στο 74’ ο Καράσκο έκανε όμορφη ατομική προσπάθεια και σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας όμως την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία των φιλοξενούμενων, ενώ στο 90’+4’ ένα υπέροχο μακρινό και φαλτσαριστό σουτ του Τίλεμανς κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι!

Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με την Αυστρία να παραμένει αήττητη και στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου με7 βαθμούς, ενώ το Βέλγιο έφτασε τους 4, έναν περισσότερο από τη Σουηδία, η οποία επίσης αναμένεται να παλέψει για την πρόκριση.