Καθάρισε τη Βόρεια Μακεδονία και πάει για... τελικό η Ιταλία

Η Ιταλία επικράτησε 5-2 της Βόρειας Μακεδονίας και τώρα επικεντρώνεται στο ματς με την Ουκρανία

Η Ιταλία έκανε το καθήκον της επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-2 της Βόρειας Μακεδονίας εντός έδρας και τώρα ετοιμάζεται για... τελικό πρόκρισης ενάντια στην Ουκρανία την ερχόμενη Δευτέρα (21/11).

Οι «ατζούρι» καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με τον Νταρμιάν να ανοίγει το σκορ στο 17' και τον Κιέζα (41', 45+2') να προσθέτει άλλα δύο γκολ πριν την ανάπαυλα, μετά το χαμένο πέναλτι του Ζορζίνιο στο 40ό λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, μειώνοντας με τον Ατανάσοφ (52'). Ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε ξανά με μακρινό σουτ στο 74' και άγχωσε τους «ατζούρι», που ωστόσο έφτασαν σε τέταρτο γκολ με τον Ρασπαντόρι στο 81' και κλείδωσαν τη νίκη.

Το κερασάκι στην ιταλική τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Ελ Σαράουι.

Έτσι, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι χρειάζεται απλά τον βαθμό στο ματς που θα γίνει στο Λεβερκούζεν ενάντια στους Ουκρανούς προκειμένου να πάρουν το εισιτήριο για το Euro.

Στο δε Γουέμπλεϊ, η Αγγλία είχε εύκολο έργο ενάντια στη Μάλτα, την οποία νίκησε 2-0 με αυτογκόλ του Πέπε (8') και γκολ του Κέιν (75').