Μας «σκόρπισαν» στους έξι ανέμους (vid)

Η Ισπανία ήταν επιβλητική και διέσυρε την Εθνική μας

Συντριβή για την Εθνική μας απέναντι στην Ισπανία, η οποία επικράτησε άνετα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με 6-0 στο στάδιο «Nuevo Los Carmenes» στη Γρανάδα. Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κυκλοφορούσε μπάλα και δημιουργούσε μετά ευκολίας φάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 2-0 με τα τέρματα των Γκάβι (18’) και Μερίνο (33’), ενώ έκανε και κάποιες σωτήριες αποκρούσεις ο Μολ. Στο δεύτερο μέρος συνεχίστηκε η κυριαρχία της Ισπανίας, η οποία πέτυχε άλλα τέσσερα γκολ με τους Χοσελού (70’), Τόρες (73’, 83’) και Μπαένα (77’). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να γίνει σε καμία περίπτωση απειλητικό με την άμυνα της Ισπανίας να περνά ήσυχο βράδυ και η χώρα μας να δέχεται την συντριβή με 6-0. Η Ισπανία με τη νίκη αυτή ανέβηκε στην 2η θέση του ομίλου με εννέα βαθμούς, στην τελευταία θέση έμεινε η Κύπρος, χωρίς κανένα βαθμό.

Α΄ Ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Ισπανία όπως ήταν φυσιολογικό μπήκε στο γήπεδο πιο δυνατά, κυκλοφορούσε μπάλα στα πρώτα δέκα λεπτά και κέρδισε 4 κόρνερ αλλά χωρίς ωστόσο να χάσει την μεγάλη ευκαιρία.

Στη συνέχεια οι Ισπανοί συνέχισαν να ανεβαίνουν και στο 15ο λεπτό έγινε ένα σουτ του Λε Νόρμαν, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία μας. Τρία λεπτά αργότερα η υπεροχή της Ισπανίας έφερε καρπούς και στο 18’ μετά από γύρισμα του Γουίλιαμς, ο Γκάβι με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Ακολούθως στο 21ο λεπτό ο Λαπόρτ πηρέ κεφαλιά μέσα στην περιοχή μας, χωρίς ωστόσο να βρίσκει στόχο.

Μετά από τέσσερα λεπτά από μπαλιά του Γκαγιά πηρέ την κεφαλιά ο Μοράτα αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Η Ισπανία συνέχισε να πιέζει και στο 28ο λεπτό ο Μολ έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Γουίλιαμς από μαγική πασά του Γιαμάλ.

Η Εθνική μας δυσκολευόταν αρκετά να κρατήσει μπάλα, να κυκλοφορήσει έστω και λίγο, ενώ κλείστηκε στα καρέ της χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Στο 33’ η Ισπανία κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο γκολ, μετά από μπαλιά του Γουίλιαμς, ο Μερίνο με κεφαλιά νίκησε τον Μολ για το 2-0 υπέρ της ομάδας του.

Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε συνέχισε να πολιορκεί την άμυνα μας και στο 38’ πέτυχαν τρίτο γκολ με τον Μοράτα, όμως ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 2-0 υπέρ της Ισπανίας.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα όπως ήταν λογικό έπεσε, όμως και πάλι η Ισπανία είχε τον έλεγχο μέσα στο γήπεδο, κρατούσε μπάλα και γενικότερα έκανε ότι ήθελε.

Η Εθνική μας αδυνάτησε να απειλήσει και να δημιουργήσει ευκαιρία, όμως μέχρι το 70’ έδειχνε να γλυτώνει τουλάχιστον τη συντριβή, όμως εφτά λεπτά ήταν αρκετά για τους Ισπανούς να φτάσουν στα πέντε γκολ.

Στο 70’ η Ισπανία σημείωσε το 3-0 με ένα γκολ όλο από Ρεαλ Μαδρίτης, καθώς από σέντρα του Καρβαχάλ ο Χοσελού νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς μας για να φτάσει σε τρίτο τέρμα η ομάδα του.

Η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε στο 73’ έφτασε στο 4-0 μετά από άλλη μία ασίστ του Καρβαχάλ, ο Τόρες ερχόμενος από πίσω σκόραρε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το 5-0 μετά από ασίστ του Χοσελού, ο Μπαένα πέτυχε το 5ο γκολ για την Ισπανία.

Φυσικά οι Ισπανοί δεν σταμάτησαν μέχρι τα πέντε και στο 83’ μας σκόρπισαν στους έξι ανέμους με τον Τόρες να φεύγει στην πλάτη της άμυνας για να κάνει με όμορφο πλασέ το 6-0.

Έτσι η Εθνική μας δέχθηκε την συντριβή με 6-0 από την Ισπανία.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ισπανία: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Λαπόρτ, Γκαγιά, Ρόδρι, Μερίνο, Γκάβι,(76. Μπαένα) Γιαμάλ, Γουίλιαμς,(46.Πίνο) Μοράτα(46. Χοσελού)

Στον πάγκο: Αριθαμπαλάγκα, Ραγιά, Αζμπιλικουέτα, Μπαλντέ, Παού Τόρες, Φαμπιάν Ρουί, Πίνο, Χοσελού, Μπαένια, Ρουίθ, Τόρες, Ζουμπιμέντι

Κύπρος: Μολ, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαΐφης, Ανδρέου, Κορέια, Χαραλάμπους, Κούσουλος,(55. Τζιωνής) Κυριάκου,(46. Ιωάννου) Κάστανος, Πιέρος

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Πηλέας, Χριστοφή, Κακουλλής, Ηλία, Ιωάννου, Λοΐζου, Φιλιώτης, Τζιωνής, Πίττας

Διαιτητής: Simone Sozza (ITA)

VAR: Maurizio Mariani (ITA)

Σκόρερ: 21' Γκάβι , 33' Μερίνο, 70΄  Χοσελού, 72΄΄   Φ. Τόρες, 77΄΄  Μπαένα , 83 ΄' Φ. Το΄ρες ΄΄΄/ -