Έφυγε για το Euro η Ισλανδία, ασταμάτητη η Πορτογαλία

Το σκηνικό στον όμιλο

Έκανε check-in για Γερμανία η Σλοβακία, ασταμάτητη η Πορτογαλία. Η Σλοβακία υπέταξε την Ισλανδία, επικρατώντας 4-2 εντός έδρας και σφράγισε εισιτήριο για τα τελικά του Euro για τρίτη σερί φορά και ενώ χρειαζόταν έναν βαθμό στα δύο τελευταία παιχνίδια για να «κλειδώσει» την πρόκριση.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς ο Όσκαρσον άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με κεφαλιά, αξιοποιώντας μπαλιά ακριβείας. Ο Κούτσκα ισοφάρισε στο 30’ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χαράσλιν, ενώ έξι λεπτά μετά ο Ντούντα έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων με πέναλτι.

Στο β’ μέρος ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χαράσλιν, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ. Στο 47’ ελίχθηκε ωραία και εκτέλεσε για το 3-1, ενώ με παρόμοιο τρόπο σκόραρε στο 55’, με τη διαφορά ότι έπιασε το σουτ εκτός περιοχής.

Συνέχισε με το απόλυτο η Πορτογαλία, η οποία πέρασε με 2-0 από το Λιχτενστάιν. Οι Ίβηρες δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο. Αφού το παιχνίδι ήταν στο 0-0 έως το 46’, όταν και ανέλαβε δράση ο συνήθης ύποπτος, Κριστιάνο Ρονάλντο. O 38χρονος άσος βρήκε δίχτυα με λόμπα, αφού πρώτα έφυγε στην αντεπίθεση, φτάνοντας τα 41 γκολ στα προκριματικά του Euro, ενώ, παράλληλα μετράει 43 μέσα στο 2023.

Έντεκα λεπτά μετά βρήκε δίχτυα ο Κανσέλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα, τον πέρασε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 82’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ο Γκονσάλο Ράμος, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε μέσω του VAR.

Την 3η θέση «κλείδωσε» το Λουξεμβούργο, ισοπεδώνοντας την αδιάφορη Βοσνία, με το εντός έδρας 4-1. Το γκολ του Όλεσεν (6’) και του Ροντρίγκες (30’ πέν.) έδωσαν μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους, ενώ το αυτογκόλ του Μούγιακιτς διαμόρφωσε στο 55’ το 3-0. Ο Γκοΐκοβιτς μείωσε στο 90’+3’, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ροντρίγκες έγραψε τον επίλογο της αναμέτρησης.