Γλίτωσε στην παράταση ο Άγιαξ

Και προκρίθηκε στους «16»

Την πρόκριση στους «16» του Conference League πήρε... δια πυρός και σιδήρου ο Άγιαξ, ο οποίος λύγισε τη μαχητική Μπόντο/Γκλιμτ με σκορ 2-1 στην παράταση, και σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία στο πρώτο ματς της Ολλανδίας, εξασφάλισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του θεσμού!

Σε ένα παιχνίδι που διεύθυνε ο Τάσος Σιδηρόπουλος και είχε πολλή ένταση, δύο αποβολές, αλλά και πολλές δυνατές συγκινήσεις, οι Ολλανδοί ήταν εκείνοι που πήραν το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης, την ώρα όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν τις εντυπώσεις!

Πέρα από τον «Αίαντα», την πρόκριση στους «16» του Conference πήραν ακόμα η Ντινάμο Ζάγκρεμπ και η Σερβέτ στα παιχνίδια που διεξήχθησαν στις 19:45.

Οι Νορβηγοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας πολλές καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ απέναντι στον νωθρό «Αίαντα». Όμως οι Ολλανδοί, στην πρώτη και μοναδική τους στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τέρμα Μπέργκχαους στο 34'! Οκτώ λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη στιγμή να ισοφαρίσουν με το σουτ του Μπιόρκαν να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 48' μετά την απευθείας κόκκινη που είδε ο Σούταλο από τον Τάσο Σιδηρόπουλο. Λίγα λεπτά μετά, ο Σόσα έδιωξε με το χέρι την μπάλα πάνω στην γραμμή, ωστόσο, δεν δόθηκε πέναλτι και κόκκινη στον αμυντικό του Άγιαξ, αφού ο Έλληνας ρέφερι μετά από χρήση VAR καταλόγισε επιθετικό φάουλ στον κίπερ.

Η ομάδα του Κέτιλ Κνούτσεν συνέχισε να πιέζει τους Ολλανδούς, οι οποίοι είχαν οπισθοχωρήσει μετά και την αποβολή. Στο 54', το σουτ του Μπεργκ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ, στο 57', η προσπάθεια του Χάουντς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Τελικώς, στο 66', το αριθμητικό πλεονέκτημα εξαλείφθηκε, αφού και η Μπόντο έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Γκρονμπάεκ.

Παρ' όλα αυτά, οι Νορβηγοί δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση την οποία και πέτυχαν στο 83ο λεπτό με τέρμα του Πάτρικ Μπεργκ για το 1-1! Στις καθυστερήσεις μάλιστα, ο Σάλτενς έκανε την ολική ανατροπή, ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση!

Στο έξτρα μισάωρο, παραθέτοντας την εμπειρία και το ταλέντο τους, οι Ολλανδοί έφτασαν στο πολυπόθητο γκολ πρόκρισης στο 114ο λεπτό με το πανέμορφο πλασέ του Τέιλορ, τέρμα στο οποίο βέβαια φέρει και ευθύνη ο κίπερ της Μπόντο.