Διέλυσε την Φενέρμπαχτσε με επιβλητική εξάρα και έπιασε κορυφή η Νόρτζελαντ

«Κλείδωσε» την πρωτιά η Άστον Βίλα

Ολοκληρώθηκε η πέμπτη αγωνιστική του Conference League, με την κατάσταση να ξεκαθαρίζει σε πολλούς από τους ομίλους του και όλα τα ενδεχόμενα να είναι πιθανά σε κάποιους άλλους!

Στο αποτέλεσμα της αγωνιστικής, η απίθανη Νόρτζελαντ διέλυσε με το εμφατικότατο 6-1 τη Φενέρμπαχτσε, ανεβαίνοντας την κορυφή του 8ου ομίλου, ενώ η Άστον Βίλα νίκησε στο ντέρμπι κορυφής του 5ου ομίλου, εξασφαλίζοντας την πρωτιά. Η Φιορεντίνα νίκησε με την Γκενκ και θα είναι σίγουρα στις δύο πρώτες θέσεις του 6ου ομίλου, ενώ η Φερεντσβάρος νίκησε με μεγάλη ανατροπή την Τσουκαρίτσκι, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης!

5ος Όμιλος

Την τέταρτη νίκη της στα πέντε παιχνίδια που έχει δώσει έως τώρα στον όμιλο πανηγύρισε η Άστον Βίλα, επικρατώντας 2-1 εντός έδρας της Λέγκια Βαρσοβίας και εξασφαλίζοντας έτσι την πρώτη θέση, μία αγωνιστική πριν το φινάλε! Η ομάδα του Ουνάι Έμερι είχε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 4ο κιόλας λεπτό με τον Ντιαμπί, όμως οι Πολωνοί βρήκαν αντίδραση, ισοφαρίζοντας στο 20’ με τον Μούτσι. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι και πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 59’, με σκόρερ τον Μορένο, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 2-1 και εξασφαλίζοντας την πρωτιά. Από την άλλη, η Λέγκια έμεινε δεύτερη, έχοντας τρεις βαθμούς περισσότερους από την Άλκμααρ, την οποία θα φιλοξενήσει για την τελευταία αγωνιστική.

6ος Όμιλος

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Γκενκ, ωστόσο η Φιορεντίνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο «Αρτέμιο Φράνκι», παίρνοντας τη νίκη με 2-1, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του ομίλου της! Ο Καγέμπε έδωσε το προβάδισμα στους Βέλγους, με την συμπλήρωση 45 λεπτών αγώνα, ενώ οι «βιόλα» κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μαρτίνες Κουάρτα, στο 45’+4’! Κυρίαρχοι στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, «μετέφρασαν» την υπεροχή τους σε προβάδισμα στο 82’, όταν ο Γκονσάλες εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που δόθηκε για άτσαλο μαρκάρισμα του Σαντίκ.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, η Φερεντσβάρος έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Τσοκαρίτσκι, βρίσκοντας δύο γκολ ανατροπής στα τελευταία λεπτά και ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση! Οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ στο 11’ με τον Άτζιτς, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, βρίσκοντας αρχικά το γκολ της ισοφάρισης με τον Ζαχάριασεν στο 83’ και κάνοντας την ολική ανατροπή με γκολ του Πέσιτς, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Φιορεντίνα-Γκενκ 2-1
Τσουκαρίτσκι-Φερεντσβάρος 1-2

Conference League: Τελευταία Ενημέρωση