Ανατροπή για Φιορεντίνα, πρόκριση στα πέναλτι για Αλκμααρ

Τα αποτελέσματα του Conference

Τα κατάφερε η Φιορεντίνα και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa Conference League. Οι «βιόλα» νίκησαν 2-0 τη Ραπίντ Βιέννης στο «Αρτέμιο Φράνκι» στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ της διοργάνωσης κι ανέτρεψαν το 0-1 του πρώτου ματς στην αυστριακή πρωτεύουσα την περασμένη εβδομάδα.

Έστω και στα πέναλτι, η ‘Αλκμααρ νίκησε 6-5 (κ.α., παράταση 3-3) την Μπραν στη Νορβηγία και προκρίθηκε στους ομίλους.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η Κλαμπ Μπριζ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Οσασούνα στο «Γιαν Μπρεϊντέλ», όμως με το 2-1 στο «Ελ Σαδάρ» την περασμένη εβδομάδα πήρε την πρόκριση.

Έστω και στην παράταση, η Λιλ ισοφάρισε 1-1 τη Ριέκα, η οποία με το 1-0 της κανονικής διάρκειας ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς στο «Μετροπόλ», αλλά οι "λιλουά" πήραν την πρόκριση.

Στα πέναλτι 5-4 πέρασε η Γκενκ μέσα στην Τουρκία επί της Αδάνασπορ μετά το 1-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Άνετα «καθάρισε» η ‘Αστον Βίλα 3-0 τη Χιμπέρνιαν στο Μπέρμιγχαμ και προκρίθηκε με δύο νίκες.

Το ίδιο άνετα επικράτησε στη Φρανκφούρτη η Αιντραχτ 2-0 της Λέφσκι Σόφιας μετά το 1-1 στη βουλγαρική πρωτεύουσα την περασμένη Πέμπτη.

Δεύτερη νίκη για την Μπεσίκτας, η οποία επικράτησε 1-0 της Ντινάμο Κιέβου στην Κωνσταντινούπολη μετά το 3-2 υπέρ των «αετών» στο Βουκουρέστι.