Χαμός στον όμιλο του θανάτου! (vids)

Τριάρα της Παρί στη Μίλαν, διπλό της Ντόρτμουντ στο Νιούκαστλ

Ο 6ος όμιλος του Champions League είχε χαρακτηριστεί του... θανάτου μετά την κλήρωση και μέχρι τώρα το θέαμα μας έχει δικαιώσει!

Όλα παραμένουν ανοιχτά μετά τα αποτελέσματα της Τετάρτης (25/10), με την Παρί Σεν Ζερμέν να πιάνει κορυφή μετά το εντός έδρας 3-0 κόντρα στη Μίλαν και την Ντόρτμουντ να αποδρά με 1-0 από το Νιούκαστλ, πιάνοντάς την έτσι στη 2η θέση.

Οι «ροσονέρι» καταλαμβάνουν τον... πάτο της βαθμολογίας, όντες οι μοναδικοί μέχρι τώρα που δεν έχουν ακόμα νίκη στο γκρουπ.

Παρί Σεν Ζερμέν-Μίλαν 3-0

Αφεντικό στο Παρίσι η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, που με πειστική εμφάνιση πάτησε τους Ιταλούς και ρέφαρε τη συντριβή από τη Νιουκάστλ την προηγούμενη αγωνιστική.

Τον δρόμο για τη νίκη άνοιξε στο 32ο λεπτό ο Εμπαπέ, που αφού ζάλισε τον αντίπαλό του, έστειλε συστημένη την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ακυρωθέν γκολ του Ντεμπελέ, όμως στο 53’ ο Κολό Μουανί έκανε το 2-0 με κοντινή προσπάθεια μετά από επέμβαση του Μενιάν.

Η Παρί είχε την ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στα τελευταία λεπτά, όμως το σουτ του Εμπαπέ στο 83’ εξουδετερώθηκε αρχικά από τα ακροδάχτυλα του τερματοφύλακα της Μίλαν και εν συνεχεία από το αριστερό του δοκάρι!

Εντέλει, το τρίτο γκολ για τους Γάλλους ήρθε από τον Λι, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με ωραίο συρτό σουτ στο 89’.
Κάπως έτσι η ομάδας του Λουίς Ενρίκε ανέβηκε μόνη πρώτη, την ώρα που οι Μιλανέζοι παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας δίχως νίκη.

Νιουκάστλ-Ντόρτμουντ 0-1

Τεράστιο διπλό στην Αγγλία για τους Βεστφαλούς, που με γκολ του Νμέτσα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου πέρασε από το «Σεντ Τζέιμς’ Παρκ» και έπιασε την αντίπαλό της στη 2η θέση της βαθμολογίας με τέσσερις βαθμούς.

Η αναμέτρηση του Νιουκάστλ είχε εξαρχής καλό ρυθμό και μπόλικες φάσεις, ωστόσο φαινόταν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες δίχως τέρματα.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Νμέτσα, που μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και μπαλιά του Σλότερμπεκ από τα αριστερά, τελείωσε εξαιρετικά τη φάση για να ανοίξει το σκορ για την Ντόρτμουντ.

Το δεύτερο ημίχρονο περιλάμβανε μπόλικη πίεση από πλευράς Νιουκάστλ, όμως οι παίκτες του Έντι Χάου δεν μπορούσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Το κοινό των γηπεδούχων πετάχτηκε στο 87ο λεπτό, ωστόσο η κεφαλιά του Γουίλσον σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κόμπελ, ενώ ανάλογη κατάληξη είχε και το σουτ του Γκόρντον στις καθυστερήσεις, με τις «καρακάξες» εντέλει να μην λυτρώνονται και τους Βεστφαλούς να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.