Τότεναμ-Ρεάλ Μαδρίτης 3-1: Τότεναμ από άλλο πλανήτη! (vid)

Εξαιρετική εμφάνιση, κορυφή στον όμιλο και πρόκριση στα νοκ άουτ για την ομάδα του Ποκετίνο

Τεράστια νίκη της Τότεναμ επί της Ρεάλ με 3-1 στο Λονδίνο για τον 8ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Άλι στο 27’και στο 56’ και ο Έρικσεν στο 65’ τα γκολ των Άγγλων. Ο Ρονάλντο στο 80’ απλά μείωσε στο 80’ για την κάτοχο του τροπαίου. Στην κορυφή του ομίλου η ομάδα του Ποκετίνο με 10 βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα της Μαδρίτης στους 7, παίρνοντας και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού από σήμερα. Η Τότεναμ έσπασε το αήττητο της Ρεάλ, η οποία είχε να χάσει αγώνα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ από τον Οκτώβριο του 2012.

Το παιχνίδι στο Λονδίνο άρχισε σε αναγνωριστικό ρυθμό. Στο 3’, το αδύναμο σουτ του Ίσκο εκτός περιοχής κατέληξε στα χέρια του Γιορίς. Στο 6’, η κεφαλιά του Ράμος από το κόρνερ του Ίσκο πέρασε άουτ. Στο 11’, το πλασέ του Κέιν κατέληξε στα χέρια του Κασίγια σε καλή ευκαιρία για τη Τότεναμ. Οι Άγγλοι είχαν μια καλή στιγμή στο 20’ με πλασέ του Ουίνκς που κατέληξε στα χέρια του Κασίγια. Στο 26’, η Τότεναμ προηγήθηκε στο σκορ. ‘Ηταν το γύρισμα του Τρίπιερ από δεξιά στην περιοχή και ο Ντέλε Άλι από πολύ κοντά με πλασέ σκόραρε για το 1-0. Πάντως, φαίνεται στην επαναληπτική προβολή της φάσης πως ο Τρίπιερ που έδωσε την ασίστ στον Άλι ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 30’, ο Κασεμίρο ανάγκασε τον Γιορίς σε δύσκολη απόκρουση, ενώ ο Ρονάλντο δύο λεπτά αργότερα εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο Γιορίς σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση, ο Αχράφ έκανε το γύρισμα στον Ρονάλντο που έκανε το δυνατό σουτ, όμως έσωσε ο Γιορίς. Η Τότεναμ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 41’. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφθασε στον Κέιν που από κοντά έκανε το πλασέ, όμως ο Ράμος έδιωξε προ της γραμμής. Στο επόμενο λεπτό, ο Μπενζεμά έκανε το ξαφνικό γυριστό σουτ που απέκρουσε ο Γιορίς, σ’ ένα ημίχρονο με αρκετές φάσεις και την Τότεναμ μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό. Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο, όμως η Τότεναμ ήταν αυτή που σκόραρε ξανά. Στο 56’, το σουτ του Άλι εκτός περιοχής που κόντραρε στον Ράμος και κατέληξε στα δίκτυα για το 2-0. Στο 65’, η Τότεναμ σκόραρε και τρίτο γκολ στην αντεπίθεση. Ο Κέιν έδωσε στον Έρικσεν που με πλασέ «νίκησε» τον Κασίγια για το 3-0. Στη συνέχεια, η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει και ο Γιορίς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ρονάλντο στο 68’. Ο Κριστιάνο μείωσε με πλασέ στο 80’ για τη Ρεάλ μετά από φάση διαρκείας. Ο ίδιος είχε ένα πολύ καλό σουτ που απέκρουσε ο Γιορίς στο 85’.

Οι συνθέσεις:

Τότεναμ: Γιορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ (24' Σισοκό), Φερτόνγκεν, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Άλι, Ουίνκς (66' Ντεμπελέ), Έρικσεν, Κέιν (79' Γιορέντε)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγια, Αχράφ, Νάτσο, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς (82' Ερνάντες), Κρόος, Ίσκο (73' Ασένσιο), Μπενζεμά (73' Μαγιοράλ), Ρονάλντο

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση