Τέζαρε την Άρσεναλ... at the buzzer με Γκαλένο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η Πόρτο!

Η καλοστημένη Πόρτο «έσβησε» το παιχνίδι της Άρσεναλ και την... τέζαρε στο 90+4' με γκολάρα του Γκαλένο

Έκανε το... colpo grosso η Πόρτο! Με τακτική μαεστρία και γκολάρα του Γκαλένο στο 90+4', οι «δράκοι»... έκαψαν με σκορ 1-0 την Άρσεναλ και πήραν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς (12/03) στο «Emirates», δείχνοντας πως κανείς δεν πρέπει να τους υποτιμά!

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι τακτικά και άφησαν μακριά από τις κλασικές ευκαιρίες τους Λονδρέζους. Από την άλλη πλευρά, ωστόσο, δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ τη μεγάλη τους ευκαιρία με τον Γκαλένο στο 21’, κάτι που έκαναν στο 90+4' με πρωταγωνιστή τον ίδιο, που έβαλε μια ασύλληπτη γκολάρα και σήκωσε στο πόδι το «Ντραγκάο»!

Η Άρσεναλ μπήκε στο ματς με σαφή διάθεση να κυριαρχήσει στην αναμέτρηση και να ελέγξει την κατοχή, χωρίς να αφήνει... σπιθαμή χώρου στην Πόρτο. Πάντως, στα πρώτα λεπτά δεν υπήρχε κάποια κλασική ευκαιρία για καμία από τις δύο ομάδες.
Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, ίσως και σκόπιμα, έκλειναν τους χώρους και άφησαν την πρωτοβουλία στους «κανονιέρηδες», γνωρίζοντας πόσο επικίνδυνοι είναι οι Άγγλοι στον χώρο και προτιμώντας ένα συντηρητικό τρόπο παιχνιδιού.

Παρά τη φαινομενική κυριαρχία της Άρσεναλ, αυτή που απείλησε πρώτη ήταν η Πόρτο. Μετά από κακή αντίδραση της αγγλικής άμυνας στο 21ο λεπτό, ο Γκαλένο έγινε κάτοχος της μπάλας από πολύ κοντά και την έστειλε στο κάθετο δοκάρι. Αυτή επέστρεψε μπροστά του και είχε όλο το τέρμα ώστε να σκοράρει, όμως κατάφερε να αστοχήσει από τη μικρή περιοχή στη διπλή προσπάθεια.

Οι Πορτογάλοι ήταν άψογοι τακτικά στο πρώτο ημίχρονο, με χαρακτηριστικό το γεγονός πως η Άρσεναλ δεν κατάφερε να φτάσει καν σε τελική στο πρώτο μισάωρο, παρόλο που είχε συντριπτικά υπέρ της την κατοχή. Η πρώτη καλή στιγμή των Λονδρέζων ήρθε στο 35’, όταν ο Σαλιμπά έπιασε μια κεφαλιά μετά από κόρνερ του Έντεγκααρντ και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Η Πόρτο έβλεπε το ματς να κυλάει ακριβώς στον ρυθμό που ήθελε, και βρήκε ακόμα μία τελική στο 38’, με μακρινό σουτ του Νίκο Γκονζάλεθ που έφυγε αρκετά μακριά από την εστία. Λίγο αργότερα, στο 40’, ο Εβανίλσον έκλεψε και συνεργάστηκε με τον Πεπέ, ωστόσο εκτέλεσε από δύσκολη γωνία και ο Ράγια μπλόκαρε. Μετά από δύο μέτριας απειλής κεφαλιές του Χάβερτς, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκε στα πρώτα λεπτά και το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Η Άρσεναλ κρατούσε την μπάλα και απείλησε στο 53’ με ωραία προσπάθεια του Μαρτινέλι και σουτ του Έντεγκααρντ, το οποίο όμως πήγε στα σώματα χωρίς να αγχώσει τον Ντιόγκο Κόστα. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 56’, ο Τροσάρ έγινε κάτοχος της μπάλας αμαρκάριστος μετά από εκτέλεση κόρνερ και έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, όμως έφυγε ψηλά.

Στο 63ο λεπτό, οι Λονδρέζοι είχαν ακόμη μια καλή στιγμή. Ο Μαρτινέλι πάτησε επικίνδυνα περιοχή με ωραία ντρίμπλα και ήταν έτοιμος να εκτελέσει, όμως ο Βαρέλα τον πρόλαβε τελευταία στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ. Στην άλλη πλευρά, η Πόρτο είχε επίσης σημαντική ευκαιρία στο 67’, όταν ο Πεπέ πέρασε σαν... σταματημένο τον Χάβερτς και έστρωσε στον Εβανίλσον, όμως ο Ράις έβαλε κρίσιμη κόντρα στο σουτ του τελευταίου από πολύ κοντά.

Στη συνέχεια, για πολλή ώρα οι δύο ομάδες έμειναν μακριά από τις ευκαιρίες, με την Πόρτο να κάνει στο 84’ φοβερή κομπίνα σε πλάγιο, με έναν παίκτη να προσποιείται πως θα το εκτελέσει και άλλον να το εκτελεί, χωρίς αυτό να οδηγήσει πάντως σε κάποια κλασική φάση. Από εκεί και πέρα, δεν υπήρξε άλλη καλή στιγμή πέρα από μια κεφαλιά του Γκάμπριελ στις καθυστερήσεις, πριν ο Γκαλένο χαρίσει τη νίκη στην Πόρτο με... buzzer beater στο 90+4' εκτός περιοχής, που δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ράγια!

Oι συνθέσεις του αγώνα:

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Γουέντελ (90’ Εουστάκιο), Οτάβιο, Πέπε, Ζοάο Μάριο, Γκονζάλεθ (80’ Χάιμε), Βαρέλα, Κονσεϊσάο (85’ Μπόρζες), Πέπε, Γκαλένο, Εβανίλσον (85’ Μαρτίνεθ).

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Κίβιορ, Έντεγκααρντ, Ράις, Τροσάρ (74’ Ζορζίνιο), Σάκα, Μαρτινέλι, Χάβερτς.