Σταντάρ-Άγιαξ 2-2: Ματσάρα στη Λιέγη, 90λεπτο ο Λαϊφης (vid)

Προβάδισμα πρόκρισης για τους Ολλανδούς

Την ευκαιρία να καθαρίσει από σήμερα την πρόκριση στα πλέι-οφ του Champions League έχασε ο Άγιαξ ο οποίος ισοφαρίστηκε από την μαχητική Σταντάρ στη Λιέγη στο 94'.

Ο Έμοντ με πέναλτι έκανε το 2-2 σκορ που πάντως φέρνει τους Ολλανδούς πολύ κοντά στην πρόκριση. Χούντελαρ στο 19' και Τάντιτς στο 34' πέτυχαν τα γκολ για τους Ολλανδούς. Ο Καρσελά, παίκτης του ΟΣΦΠ πέρυσι μείωσε για την Σταντάρ πριν ισοφαρίσει στο φινάλε από τα 11 βήματα ο Βέλγος άσος της ομάδας του Προντόμ.

Ο Κωνσταντίνος Λαϊφης κατέγραψε φουλ 90λεπτο έχοντας μια αρκετά καλή παρουσία. Για 65 λεπτά αγωνίστηκε ο γνώριμος μας από την παρουσία του στην ΑΕΛ, Ορλάντο Σα.

Standard  (BEL)- Guillermo Ochoa, Luis Pedro Cavanda, Christian Luyindama, Konstantinos Laifis, Collins Fai, Razvan Marin, Uche Agbo, Samuel Bastien (Gojko Cimirot, 76), Paul M’poku (Moussa Djenepo, 85), Orlando Sa (Renaud Emond, 66), Mehdi Carcela-González. DT Michael Preud’homme

Ajax (HOL).- Andre Onana, Nicolas Tagliafico, Frenkie de Jong (Donny Van de Beek, 78), Matthijs de Ligt, Noussair Mazraoui, Hakim Ziyech (Zakaria Labyad, 73), Lasse Schöne (Carel Eiting, 88), Daley Blind, David Neres, Klaas Jan Huntelaar, Dusan Tadic. DT Erik ten Hag.