Πρόκριση με επιβλητική πεντάρα για την Αϊντχόφεν - Στα αστέρια και η Κοπεγχάγη

Τα αποτελέσματα της βραδιάς

Στους ομίλους του φετινού Champions League θα βρεθούν Αϊντχόφεν και Κοπεγχάγη, οι οποίες προκρίθηκαν απέναντι σε Ρέιντζερς και Ρακόβ αντίστοιχα!

Σε ένα κατάμεστο «Φιλιπς Στάντιον», η PSV ήταν ανώτερη καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τη Ρέιντζερς και επικράτησε δίκαια με το εμφατικό 5-1, παίρνοντας με άνεση την πρόκριση μετά το 2-2 της Γλασκώβης.

Ο Σαϊμπαρί άνοιξε το σκορ για την Αϊντχόφεν με κεφαλιά μετά από σέντρα ακριβείας του Φέερμαν, ενώ ο ίδιος έκανε και το 2-0 με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (53’) εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ντε Γιονγκ. Στο 64΄ο Ταβερνιέ έδωσε ελπίδες στη Ρέιντζερς, μειώνοντας σε 2-1, ωστόσο οι ελπίδες αυτές έσβησαν σύντομα, με τον Ντε Γιονγκ να διαμορφώνει το 3-1 στο 66’. Ο θρίαμβος της Αϊντχόφεν ολοκληρώθηκε με γκολ του Φέερμαν στο 78’ και αυτογκόλ του Γκόλντσον στο 82’.

Στα αστέρια θα βρεθεί και η Κοπεγχάγη, η οποία είχε πάρει προβάδισμα πρόκρισης από την πρώτη αναμέτρησή της με τη Ρακόβ. Στην Πολωνία είχε επικρατήσει με 1-0 και σε συνδυασμό με το αποψινό 1-1, πήρε την πρόκριση.

Ο Βάβρο άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακό μακρινό σουτ που αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 35’, με τον Ζβολίνσκι να ισοφαρίζει στο 87’, αλλά τη Ρακόβ να μην προλαβαίνει να σκοράρει δεύτερο γκολ που θα οδηγούσε το ζευγάρι στην παράταση. Βασικός για τους Πολωνούς αγωνίστηκε ο Παπανικολάου, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Τσιφτσής και εκτός αποστολής ήταν ο τραυματίας Σβάρνας.