Πήρε τη ματσάρα η Μπάγερν, τιμωρώντας τα λάθη της Γιουνάιτεντ (vid)

Η Μπάγερν επικράτησε πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 4-3 της Γιουνάιτεντ

Πήρε τη ματσάρα και ξεκίνησε με το δεξί η Μπάγερν! Οι Βαυαροί μπήκαν με εμφατικό τρόπο στο φετινό Champions League, τιμωρώντας τα λάθη της απογοητευτικής Γιουνάιτεντ και επικράτησαν πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 4-3 για να πάρουν το τρίποντο.

19-9 οι τελικές στο ματς υπέρ των νικητών, με την Μπάγερν να μπορούσε να φτάσει σε ακόμη πιο εύκολη νίκη αλλά να βγάζει αμυντικά ζητήματα, δείχνοντας πως χρειάζεται δουλειά για να αποτελέσει και πάλι το φόβητρο των τελευταίων ετών.

Βέβαια και η ομάδα από το Μάντσεστερ δεν ήταν πειστική, ενώ ο Τεν Χαχ είδε τον Ονάνα να κάνει «φάβα» στο 1-0 και την άμυνά του συνολικά να πελαγοδρομεί, ξεκινώντας με το αριστερό σε μια εκ των πραγμάτων δύσκολη έδρα

Στα του ματς, η Μπάγερν είχε τον έλεγχο και βρισκόταν γύρω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με τη σειρά τους φαινόταν ξεκάθαρα πως είχαν στο μυαλό τους το πώς θα αμυνθούν και αν τα καταφέρουν να βρουν κάποια φάση στην κόντρα. Σκορ δεν υπήρχε μετά τα μισά του πρώτου μέρους, αλλά δεν άργησε να ανοίξει και γι’ αυτό έβαλε το… χεράκι του ο Ονάνα. Ή μάλλον δεν το έβαλε καλά και δέχτηκε ένα «κρύο» γκολ, με τον Σανέ να ανοίγει το σκορ στο 28’. Πριν καταλάβει η Γιουνάιτεντ τι είχε συμβεί, ο Μουσιάλα έκανε το σόλο και έφτιαξε το 2-0 που ήρθε από το πόδι του Γκνάμπρι στο 32ο λεπτό.

H ομάδα του Τεν Χαχ έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και μείωσε με τον Χόιλουντ στο 49’, αλλά τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Χάρι Κέιν το μετέτρεψε στο πρώτο του γκολ με τους Βαυαρούς στα «αστέρια» για το 3-1. Το παιχνίδι είχε μπόλικο… ψωμάκι ακόμα, με την ομάδα του Μάντσεστερ να μειώνει εκ νέου στο γκολ, αυτή τη φορά με τον Κασεμίρο στο 88’. Το τέρμα αυτό δεν έδειξε να αγχώνει τους Βαυαρούς που απάντησαν στα «καπάκια» για το 4-2 με τον Τελ στο 90’+2’.

Με τον Κασεμίρο να βρίσκει δίχτυα ξανά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με προβολή από κοντά, ωστόσο ο χρόνος δεν έφτανε για να αλλάξει το τελικό 4-3 που διαμορφώθηκε, με την Μπάγερν να παίρνει μια σπουδαία αλλά και λίγο αγχωτική, όπως έγινε… ροντέο το ματς στο φινάλε, νίκη.