Πήρε μπρος, γκάζωσε και… πάτησε τη Ντόρτμουντ η Παρί!

Η Παρί Σεν Ζερμέν τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στην Ντόρτμουντ, αλλά οι Εμπαπέ-Χακίμι στο δεύτερο ξεκλείδωσαν το… τρίποντο για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε (2-0)

«Ξεκλείδωσε» την Ντόρτμουντ και χάρισε χαμόγελα στην πρεμιέρα η Παρί Σεν Ζερμέν! Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε βρήκε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να επικρατήσει 2-0 των Βεστφαλών, κάνοντας εκκίνηση με το δεξί στους ομίλους του Champions League.

Προσπάθησε με πεντάδα στην άμυνα να μπλοκάρει τους Παριζιάνους η Ντόρτμουντ, παίζοντας στις αντεπιθέσεις και κλείνοντας την ίδια ώρα καλά τους χώρους αλλά άντεξαν μόλις για ένα ημίχρονο.

Εμπαπέ και Χακίμι τα γκολ των Παριζιάνων στο β’ μέρος, πήραν ήδη κεφάλι για την πρόκριση, αφού το άλλο ματς του ομίλου που διεξήχθη νωρίτερα στο «Σαν Σίρο» έληξε χωρίς τέρματα ανάμεσα σε Μίλαν και Νιούκαστλ (0-0), με τους πρωταθλητές Γαλλίας να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής από την πρεμιέρα!

Η Παρί είχε την κατοχή, τον έλεγχο και προσπαθούσε να βρει χώρους απέναντι στην καλοστημένη ομάδα του Τέρζιτς, αλλά ήταν και αρκετά απρόσεκτη. Διότι οι Γερμανοί έβγαλαν τρεις τελικές στο πρώτο τέταρτο, με τη μία εξ αυτών πάρα πολύ καλή αλλά το πλασέ του Μάλεν μέσα από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Ντοναρούμα. Κολό Μουανί και Εμπαπέ ήταν καλά κλεισμένοι, οι Βιτίνια-Ντεμπελέ προσπαθούσαν να το πάρουν πάνω τους, αλλά το πρώτο μέρος επί της ουσίας πέρασε αναίμακτα για τους Βεστφαλούς (0-0).

Η φλυαρία του πρώτου ημιχρόνου έγινε… κυνικότητα για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, η οποία μπήκε με σκοπό να καθαρίσει το ματς πριν αρχίσει να περνάει ο χρόνος και αγχωθεί. Η πίεση και η «φούρια» των Παριζιάνων μετατράπηκε σε κερδισμένο πέναλτι του Εμπαπέ από τον Σλότερμπεργκ, με τον Γάλλο σούπερ σταρ να γράφει το 1-0 από την άσπρη βούλα στο 49’. Με τους φιλοξενούμενους να μην προλαβαίνουν καν να αντιδράσουν, αφού εννιά λεπτά αργότερα ο Χακίμι συνδυάστηκε άψογα με τον Βιτίνια και σκόραρε με εκπληκτικό τελείωμα με το εξωτερικό για το 2-0.

Κάπου εκεί το παιχνίδι… έσβησε, με την Παρί να κατεβάζει ρυθμό, παίρνοντας παράλληλα τη συντριπτική κατοχή. Κάπως έτσι, κρατούσε μακριά από την εστία του Ντοναρούμα την Ντόρτμουντ, με τους παίκτες της να μοιάζουν απογοητευμένοι, αλλά και συνειδητοποιημένοι πως δύσκολα θα έπαιρναν πλέον αποτέλεσμα. Κάτι που επιβεβαιώθηκε με το τελευταίο σφύριγμα του Χιλ Μανθάνο, με το 2-0 να είναι το σκορ της αναμέτρησης.