«Διπλό» στο 93’ και με το ένα πόδι στους ομίλους η Γαλατασαράι

Ισόπαλο χωρίς τέρματα το Μακάμπι Χάιφα - Γιουνγκ Μπόις

Με γκολ στο φινάλε η Γαλατάσαραϊ πήρε νίκη στην έδρα της Μόλντε (2-3) και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στη ρεβάνς. Ισόπαλο χωρίς τέρματα το Μακάμπι Χάιφα - Γιουνγκ Μπόις.

Λίγο έλειψε η Μόλντε να κάνει τη «ζημιά» στους Τούρκους, όμως η ποιότητα «μίλησε» στο φινάλε για την ομάδα του Οκάν Μπουρούκ, η οποία πέρασε με 2-3 από την Νορβηγία και πήρε σαφές προβάδισμα για την είσοδο στα group της κορυφαίας διοργάνωσης.

Ο Έλινγκσεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 8’ για τους γηπεδούχους, όμως η «Γαλατά» με δύο γκολ σε μερικά λεπτά γύρισε την κατάσταση. Στο 25’ το φάουλ του πρώην άσου του ΠΑΟΚ, Σέρτζιο Ολιβέιρα, κόντραρε στο τείχος και πήγε στα δίχτυα και στο 29’ ο Μάουρο Ικάρντι με τρομερό βολέ στην κίνηση, τίναξε τα δίχτυα. Το 1-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου και παρέμεινε μέχρι το 56’ όταν ο Χάουγκεν ισοφάρισε. Δυστυχώς για την Μόλντε, το 2-2 δεν διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε καθώς ο Μιτζόε στο 93’ διαμόρφωσε το 2-3 για τους φιλοξενούμενους.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα για τα playoffs του Champions League, Μακάμπι Χάιφα και Γιουνγκ Μπόις αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα και άφησαν τα πάντα ανοικτά για τον επαναληπτικό.

Πηγή: sdna.gr