Αυτόχειρας Ερυθρός Αστέρας... πέρασαν Μπενφίκα και Πλζεν

Ο Ερυθρός Αστέρας είδε το υπέρ του 2-0 να εξανεμίζεται με δύο γκολ... δώρο στη Μακάμπι που προκρίθηκε

Στους ομίλους του Champions League για τρίτη φορά στην ιστορία της η Μακάμπι Χάιφα! Η ισραηλινή ομάδα προκρίθηκε με... τρελό τρόπο (2-2) στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, με τις Βικτόρια Πλζεν και Μπενφίκα να επικρατούν 2-1 της Καραμπάγκ και 3-0 της Ντιναμό Κιέβου, αντίστοιχα και να την ακολουθούν.

Στο ματς της Σερβίας, οι γηπεδούχοι -οι οποίοι είχαν ηττηθεί 3-2 στο πρώτο παιχνίδι- ξεκίνησαν ιδανικά και με δύο γκολ μέχρι το 43' (27' Πέσιτς, 43' Ίβανιτς) πήραν προβάδισμα πρόκρισης στα χέρια τους. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπόριαν απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Χαζίζα. Ωστόσο, μόλις ένα λεπτό αργότερα ο πρώην δεξιός μπακ του Άρη, Ντάνιελ Σούντγκρεν, έπιασε μακρινή σουτάρα βλέποντας την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του αντίπαλου πορτιέρε, ο οποίος από... ήρωας έγινε μοιραίος.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου έδειχνε ότι η αναμέτρηση θα πήγαινε στην παράταση. Όλα αυτά, μέχρι το 90', όταν ο Πάνκοφ -στην προσπάθεια του να απομακρύνει- έγραψε το 2-2 με... αυτογκολάρα. Οι Σέρβοι πίεσαν στα εναπομείναντα λεπτά για το γκολ της νίκης/πρόκρισης, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Να σημειωθεί ότι ο Μπόγκνταν Πλάνιτς, το όνομα του οποίου έχει συνδεθεί με την ΑΕΚ, αγωνίστηκε βασικός με τη Μακάμπι.

Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα και άτομα που κάνουν σπορ

Από την άλλη, τα πράγματα στη Λισαβόνα ξεκαθάρισαν από πολύ νωρίς. Η Μπενφίκα υποδέχτηκε την Ντιναμό Κιέβου έχοντας ήδη την... καβάτζα του υπέρ της 2-0 από το εκτός έδρας ματς. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, η ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου (βασικός για ακόμα ένα παιχνίδι) είχε πετύχει άλλα τρία τέρματα. Στο 27' ο Οταμέντι άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά. Στο 40' ο Ράφα Σίλβα εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας γράφοντας το 2-0, με τον Νέρες να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 42'.