Άλωσε τη Νάπολη μετά από ματσάρα η Ρεάλ Μαδρίτης!

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στον ιταλικό Νότο

Η Νάπολι της έβαλε δύσκολα, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον τρόπο να περάσει από το «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με 3-2 και να κάνει το 2/2 στον 3ο όμιλο του Champions League.

Οι «παρτενοπέι» ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί, προηγήθηκαν και εν συνεχεία δεν πτοήθηκαν από την άμεση ανατροπή της Ρεάλ ισοφαρίζοντας, όμως ένα άτυχο αυτογκόλ του Μερέτ στο 78' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτη εντός έδρας ήττα στον θεσμό μετά από σχεδόν έξι χρόνια αυτή για τους Ιταλούς, που είχαν 9-4-0 έκτοτε.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και δημιούργησαν τις πρώτες καλές προϋποθέσεις για γκολ με προσπάθειες των Ροδρίγκο (6') και Μπέλιγχαμ (11'), ωστόσο στο γκολ έφτασαν οι Ναπολιτάνοι!

Ήταν στο 19ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ, ο Κέπα έκανε άστοχη έξοδο και είδε τον Νατάν να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με τον... ώμο, προτού ο Έστιγκαρντ κάνει την κεφαλιά για το 1-0.

Η χαρά των πρωταθλητών Ιταλίας πάντως δεν κράτησε πολύ. Βλέπετε, στο 27', ένα λάθος στην άμυνά τους επέτρεψε στον Βινίσιους να σκοράρει από κοντά για το 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Νάπολι, επτά λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή του σκηνικού, με τον Μπέλιγχαμ να κάνει το... σλάλομ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την περιοχή για το 2-1!

Στο 38', ο Οσιμέν πήγε για την ισοφάριση αλλά είδε τον Κέπα να αποκρούει εντυπωσιακά, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση και τη βρήκε αρκετά σύντομα, καθώς στο 54' ο Ζιελίνσκι ευστόχησε σε πέναλτι μετά από χέρι του Νάτσο.

Αυτή τη φορά, το σκορ... κόλλησε για αρκετή ώρα, ωστόσο άλλαξε εκ νέου, για χάρη της Ρεάλ, στο 78'.

Τότε, ο Βελβέρδε έπιασε ένα τρομερό βολέ έξω από την περιοχή και είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι, προτού χτυπήσει στην πλάτη του Μερέτ και στη συνέχεια στα δίχτυα...