Πρέμιερ: Πρωταθλητές στο κόκκινο!(vid)

Δυο αποβολές και ήττα με 3-2 από την Μπέρνλι για τη Τσέλσι

Ότι μπορούσε να πάει στραβά πήγε για τη Τσέλσι στην πρεμιέρα της στην πρέμιερ λιγκ, καθώς δέχθηκε δυο αποβολές και τρία γκολ στην ήττα με 3-2 από την Μπέρνλι μέσα στο γήπεδό της!

Οι πρωταθλητές είχαν θεωρητικά εύκολο έργο αλλά όλα στράβωσαν από την απόφαση του Γκρεγκ Πόουσον να αποβάλει με απευθείας κόκκινη τον Κέϊχιλ στο 14’. Απόφαση που ήταν τουλάχιστον αυστηρή, αφού το φάουλ μπορούσε να τιμωρηθεί απλώς με κίτρινη.

Δέκα λεπτά μετά το πράγμα έγινε χειρότερο με τον Βόουκς να ανοίγει το σκορ για τους «Κλάρετς» και μέχρι το ημίχρονο το ταμπλό έγραφε 3-0! Ουόρντ και Βόουκς έβαλαν τα άλλα δυο.

Η Τσέλσι μπήκε στην επανάληψη με διάθεση να πιέσει, η είσοδος του Μοράτα βοήθησε και ο Ισπανός μείωσε στο 69’. Έβαλε ένα ακόμα που ακυρώθηκε σωστά ως οφσάϊντ. Οι «Μπλε» πίεζαν αλλά ήρθε η ανόητη ενέργεια του Φάμπρεγκας στο 81’ που του απέφερε δεύτερη κίτρινη να καταλαγιάσει τον ενθουσιασμό. Τελικά στο 88’ ο Λουίζ μείωσε μετά από κεφαλιά πάσα του Μοράτα και το ματς πήρε φωτιά. Ο Μπρέϊντι είχε δοκάρι στο 90’ σε εκτέλεση φάουλ και τελικά η Μπέρνλι πήρε τη μεγάλη νίκη.

Στα άλλα ματς, η Έβερτον επικράτησε με 1-0 της Στόουκ με κεφαλιά του Ρούνει στο τέλος του ημιχρόνου ενώ έκπληξη αποτέλεσε το διπλό με 3-0 της Χάντερσφιλντ στην έδρα της Κρύσταλ Πάλας. Δυο γκολ σημείωσε ο Μουνιέ. Ο Χεγκάζι χάρισε νίκη στην Ουέστ Μπρομ απέναντι στην Μπόρνμουθ, ενώ Σαουθάμπτον και Σουόνσι έμειναν στο 0-0.

ΤΣΕΛΣΙ: Τελευταία Ενημέρωση