Κλείνει το μάτι στην Ευρώπη η Τσέλσι!

H Γιουνάιτεντ ξύπνησε αργά αλλά λύγισε την Νιούκαστλ με 3-2

Επτάψυχη Τσέλσι και αγκαλιά με την Ευρώπη! Οι Λονδρέζοι πέρασαν από το «Άπεξ», επικρατώντας 2-1 της Μπράιτον και είναι πλέον ένα βήμα από την εξασφάλιση της 6ης θέσης. Τους αρκεί απλά μια νίκη πλέον την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Μπόρνμουθ!

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν τις ευκαιρίες τους ωστόσο να μην τις εκμεταλλεύονται. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν πιο ουσιαστικοί και στο 34ο λεπτό ο Πάλμερ άνοιξε το σκορ. Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο μέρος, με την Μπράιτον να το παλεύει με κάποιες φάσεις, τις οποίες όμως δεν μπορούσε να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ.

Η Τσέλσι την… τιμώρησε για αυτό και στο 64’ ο Ενκουκού έγραψε το 2-0. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, αλλά στο έξτρα δεκάλεπτο των καθυστερήσεων και με την ομάδα του Ποτσετίνο να παίζει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τζέιμς, η Μπράιτον μείωσε με τον Γουέλμπεκ αλλά αυτό δεν έφτανε! Κάπως έτσι οι «μπλε» ανέβηκαν στην 6η θέση, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 10η θέση με 48 βαθμούς.

Η Γιουνάιτεντ από την άλλη… ξύπνησε μετά από τρεις αγωνιστικές και συνεχίζει να βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, επικρατώντας δύσκολα με σκορ 3-2 της Νιούκαστλ που παραμένει 7η. Ο Μαϊνού στο 31’ άνοιξε το σκορ, με τη Νιούκαστλ να ισοφαρίζει στο 49ο λεπτό με τον Γκόρντον.

Ωστόσο, ο Ντιαλό στο 57’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «κόκκινους διαβόλους» για το 2-1, με τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια να πιέζουν για την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να χτυπήσουν για τρίτη φορά, με τον Χόιλουντ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Και ενώ όλα έδειχναν πως θα ήταν ένα ήσυχο βράδυ για τους γηπεδούχους, ήρθε το γκολ του Χαλ στις καθυστερήσεις να προσθέσει άγχος. Ωστόσο, το 3-2 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα μέσα σε… ανακούφιση για την ομάδα του Τεν Χαχ.