Ο Σον έσωσε την Τότεναμ! (vid)

Και πάλι καλά να λέει η Τότεναμ. Παρότι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, οι spurs βρέθηκαν πίσω στο σκορ ύστερα από γκολάρα του Ομπιάνγκ, όμως ο Σον τους έσωσε στο φινάλε με ένα εξίσου πανέμορφο σουτ (1-1).

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Λονδίνου ανάμεσα στην Τότεναμ και την Γουεστ Χαμ, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Γουέμπλεϊ», στο ματς που ολοκλήρωσε και το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Ποκετίνο είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Τα σφυριά βρίσκονταν σταθερά στο μισό του γηπέδου, ενώ όσες φορές επιχείρησαν να περάσουν την σέντρα δεν άγχωσαν ιδιαίτερα τον Γιορίς και τους αμυντικούς του. Η Τότεναμ κυρίως με επιθέσεις από τα άκρα προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα όμως δεν πρόλαβε να τα καταφέρει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μόγες ήταν πιο αποτελεσματική στα μετόπισθεν και λειτούργησε καλύτερα. Η Τότεναμ συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως δεν είχε ουσία στο παιχνίδι της και στο 70’ ήρθε το «σοκ». Ο Ομπιάνγκ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παράθυρο του Γιορίς που παρότι προσπάθησε δεν κατάφερε να διώξει. Τα σφυριά κλείστηκαν για τα καλά στην περιοχή τους και δέχτηκαν έντονη πίεση. Μια-δυο-τρεις και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν με το ίδιο νόμισμα, καθώς στο 84’ ο Σον με τρομερό σουτ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή έσωσε τον βαθμό για την Τότεναμ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Τελευταία Ενημέρωση