Ανατροπή-έπος η Τότεναμ! (vid)

Με τρία γκολ από το 88' και μετά η Τότεναμ πήρε μεγάλη νίκη επί της Σουόνσι (1-3) και ανέβηκε στη 2η θέση!Τρένο η Χαλ του Σίλβα που ανέβηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.Νίκη και για Άρσεναλ.

Μάγκικη ανατροπή από αυτές που μόνο μεγάλες ομάδες μπορούν να πετύχουν, κατάφερε η Τότεναμ, που μπορεί να βρισκόταν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Σουόνσι, αλλά με σούπερ επιστροφή που άρχισε με το γκολ του Άλι στο 88', πήρε τη νίκη με 3-1 στην Ουαλία.

Μόλις στο 11' ο Ράουτλετζ άνοιξε το σκορ και εκεί οι Λονδρέζοι έδειχναν να μπλοκάρουν. Με την κατοχή συντριπτικά υπέρ της και χάνοντας ευκαιρίες, η Τότεναμ ήρθε... φάτσα με την γκέλα, αλλά η αρχή της λύτρωσης ήρθε στο 88'. Με κοντινό πλασέ ο Ντέλε Άλι έκανε το 1-1 και στο 90' ο Σον ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Έρικσεν έγραψε και το δικό του όνομα στον θρίαμβο της Τότεναμ με τον οποίο η ομάδα του Ποκετίνο ανέβηκε στη 2η θέση.

Αυτή η νίκη εξυπηρέτησε αφάνταστα τη Χαλ του Μάρκο Σίλβα. Η ομάδα του πρώην τεχνικού του Ολυμπιακού εκμεταλλευόμενη και πάλι την έδρα της, επικράτησε 4-2 της Μίντλεσμπρο, την άφησε 7 βαθμούς μακριά από τις θέσεις της παραμονής και με την ήττα της Σουόνσι κατάφερε έπειτα από καιρό να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στις νίκες επέστρεψε η Άρσεναλ μετά τις 4 Μαρτίου, επικρατώντας πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει τη Γουέστ Χαμ με 3-0. Όλα τα γκολ για την ομάδα του Βενγκέρ μπήκαν στο β' ημίχρονο με σκόρερ τους Οζίλ (58'), Γουόλκοτ (68') και Ζιρού (83'), με τους «κανονιέρηδες» να είναι πλέον στην 5η θέση, έχοντας και αγώνα λιγότερο από τη Μάντσεστερ Σίτι που είναι στο +4.