Τρέλανε κόσμο με διπλό στη Γιουνάιτεντ η Μπράιτον!

Λύγισε τη Γούεστ Χαμ η άχαστη Σίτι!

Τρελαίνει κόσμο η φοβερή και τρομερή Μπράιτον! Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, λίγες ημέρες πριν υποδεχτεί την ΑΕΚ για την πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, πέρασε… αέρα από το «Ολντ Τράφορντ» επικρατώντας με 3-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και πίεζαν για να βρουν το γρήγορο γκολ, ωστόσο άλλη μια φορά η αμυντική τους λειτουργία τους… πρόδωσε. Οι φιλοξενούμενοι με γρήγορη κυκλοφορία «άνοιξαν» τους γηπεδούχους, με τον Αντίγκρα να κάνει το γύρισμα και ο Γουέλμπεκ να εκτελεί τον Ονάνα για το 1-0. Ένα γκολ που… εκτόξευσε τον ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και η Γιουνάιτεντ βρήκε με τον Χόιλουντ την ισοφάριση στο 40’, όμως το τέρμα του Δανού φορ ακυρώθηκε για οφσαίντ.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Μπράιτον να μπαίνει εκ νέου δυνατά και να διευρύνει το προβάδισμά της στο 53ο λεπτό, με τον Λάμπτεϊ να γυρίζει στον Γκρος ο οποίος με άψογη προσποίηση απέφυγε έναν αντίπαλο και έγραψε το 2-0. Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι είχε ουσία και χτυπούσε στις αδυναμίες των γηπεδούχων, με τον Φάτι να κάνει ντεμπούτο στο 64’ για τους «γλάρους». Και λίγο αργότερα (71’), ο Ζοάο Πέδρο από τη δεύτερη ασίστ του Λάμπτεϊ στο ματς έγραψε το 3-0 για την εκπληκτική Μπράιτον. Το μόνο που κατάφερε η Γιουνάιτεντ ήταν να μειώσει στο τελικό 3-1, με τον Μεΐμπρι να σκοράρει στο 73’.

Με αυτή τη νίκη η Μπράιτον έφτασε τους 12 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, ούσα στο -3 από την κορυφή, ενώ η ομάδα του Μάντσεστερ είναι 12η με 6 βαθμούς.

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με ανατροπή από το Λονδίνο, επικρατώντας 3-1 της Γουέστ Χαμ, η οποία είναι εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες έβαλε δύσκολα σε αυτή του Γκουαρδιόλα στο πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε με τον Γουόρντ-Πράουζ στο 36ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση για να… παίξουν και να χάσουν βαθμούς. Διότι δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντοκού με το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της Σίτι έφερε το σκορ στα ίσα από ασίστ του Άλβαρες, με τον Αργεντινό στράικερ να «φτιάχνει» και το γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα στο 76ο λεπτό για την ανατροπή.

Φυσικά, ο Χάαλαντ δεν θα μπορούσε να λείπει από τον πίνακα των σκόρερς, αφού στο 86’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 για το 5/5 της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα στο πρωτάθλημα.

Απίθανο come-back στις καθυστερήσεις για την Τότεναμ, η οποία επικράτησε 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και έπιασε τη Λίβερπουλ στη δεύτερη θέση, δείχνοντας πως φέτος είναι ικανή να επιστρέψει στην πρώτη τετράδα της Premier League.

Όλα τα τελευταία το τελευταίο εικοσάλεπτο, συν τις καθυστερήσεις, του αγώνα. Η Σέφιλντ κατάφερε να παγώσει το «Tottenham Stadium» στο 74ο λεπτό με τον Χάμερ και έδειχνε έτοιμη να φύγει με σπουδαίο αποτέλεσμα από το Λονδίνο. Παρόλα αυτά, το έξτρα… δεκάλεπτο των καθυστερήσεων έμελε να έχει μπόλικες συγκινήσεις. Η Τότεναμ βρήκε στο 90’+8’ το γκολ της ισοφάρισης, με τον Πέρισιτς να σερβίρει το 1-1 που έγραψε ο Ρισάρλισον, ενώ στα… καπάκια ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Κουλουσέφσκι υπέγραψε την ανατροπή των «spurs».

Σημαντική νίκη για την Άστον Βίλα, η οποία βρήκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις για το 3-1 επί της Κρίσταλ Πάλας και έφτασε τους 9 βαθμούς, ενώ η Φούλαμ λύγισε με 1-0 τη Λούτον και ανέβηκε στους 7.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση