«Τεσσάρα» η Γιουνάιτεντ, «καθάρισε» και η Σίτι (vid)

Πρόκριση στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ για τις ομάδες του Μάντσεστερ

Επίδειξη δύναμης από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία «σκόρπισε» με σκορ 4-1 την Μπέρτον και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ (Carabao Cup)! Διπλό- πρόκρισης για την συμπολίτισσα, Σίτι, «λύγισε» δύσκολα τη Γουέστ Μπρομ με σκορ 2-1.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκους Ράσφορντ, ο οποίος σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ (5' και 17') οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού και απαλλαγμένοι από το άγχος στα επόμενα λεπτά κατάφεραν να «κλειδώσουν» την πρόκριση. Στο 36' ήταν η σειρά του Λίνγκααρντ να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, ενώ στην επανάληψη ο Άντονι Μαρσιάλ έριξε το τελειωτικό χτύπημα (61'). Για τους φιλοξενούμενους το γκολ της τιμής πέτυχε o Nτάιερ.

Στον αντίποδα, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε και εκείνη το χρέος της, όμως χρειάστηκε να… μοχθήσει για να φύγει με το διπλό από την έδρα της αξιόμαχης Γουέστ Μπρομ! Μόλις στο 3' ο Λιρόι Σανέ έβαλε μπροστά τους «πολίτες», όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 72' και έφεραν το ματς στα ίσα! Πριν, όμως, κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ξανά με τον Σανέ, η Σίτι έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα (77') και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Λίγο έλειψε, ωστόσο, να αλλάξουν ξανά οι ισορροπίες, όμως η προσπάθεια του Ρόμπσον Κανού προς το τέλος του αγώνα βρήκε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων...

Πηγή:england365.gr

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση