Πενήντα βαθμούς και δεύτερη η Γιουνάιτεντ, πενήντα παθητικό και…1η η Στόουκ!

Γα 18ο παιχνίδι χωρίς νίκη στο «Ολντ Τράφορντ» παρέμεινε η Στόουκ, η οποία έχει να «χαμογελάσει» στην έδρα των «κόκκινων διαβόλων» από τον Απρίλιο του 1976.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι εισήλθαν στο αγωνιστικό χώρο με στόχο να θέσουν τους δικούς τους όρους στο ματς και κατάφεραν να βρουν το γρήγορο γκολ, με τον Βαλένσια να υποδέχεται μακρινή μπαλιά του Πογκμπά και να ολοκληρώνει τη φάση με ένα άπιαστο αριστερό σουτ εντός περιοχής.

Η Στόουκ ωστόσο ήταν αυτή που έδειξε επιθετικές διαθέσεις από εκείνο το σημείο και έπειτα… Ο Σακίρι προσπάθησε στο 11’ να απαντήσει με ανάποδο ψαλίδι που δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Ντε Χέα αλλά οι μεγάλες φάσεις ήρθαν στο 17ο και 21ο λεπτό, με τον Άιρλαντ να στέλνει την μπάλα άουτ και στις δύο περιπτώσεις από πλεονεκτική θέση.

Στο 25’ ο Τσούπο-Μοτίνγκ ήταν αυτός που απώλεσε μια ακόμα ευκαιρία, με την προβολή του να σταματά στο σώμα του Τζόουνς, για να έρθει στο 38ο λεπτό ο Μαρσιάλ να εκμεταλλευτεί με έναν επίσης υπέροχο τρόπο το «στρώσιμο» του Πογκμπά έξω από την περιοχή των «potters». 2-0! Μεγάλη απόκρουση από τον Ντε Χέα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους σε σουτ του Σακίρι…

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να δημιουργήσει σκέψεις… ανατροπής. Και μπορεί οι Μαρσιάλ (59’) και Μάτα (65’) να μην έδειξαν την απαραίτητη... ψυχραιμία μπροστά στον Μπάτλαντ αλλά στο 72ο λεπτό ο Λουκάκου έκανε το 3-0, ολοκληρώνοντας με επιτυχία την κίνηση-σέντερ φορ που πραγματοποιήσησε ανάμεσα στους αμυνόμενους των φιλοξενούμενων.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Βαλένσια, Σο, Μάτιτς, Πογκμπά, Μάτα, Λίνγκαρντ (80’ Φελαϊνί), Μαρσιάλ (80’ Ράσφορντ), Λουκάκου

Στόουκ: Μπάτλαντ, Ζουμά, Ίντι, Μπάουερ, Τίμον (46’ Βίμερ), Φλέτσερ, Άλεν, Άιρλαντ, Σακίρι, Τσούπο-Μοτίνγκ (61’ Σόμπχι), Κράουτς (70’ Ντιούφ)