Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 2 - 1: Λουκάκου δημιούργουσε, Ράσφορντ εκτελούσε (vid)

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν το τρίποντο στο ντέρμπι και ξέφυγαν από την Λίβερπουλ πέντε βαθμούς

Αν και δύο ποδοσφαιριστές της ήταν οι μοναδικοί που έστειλαν τη μπάλα στα δίκτυα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ίδρωσε πριν καταφέρει να πανηγυρίσει το τρίποντο στο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής απέναντι στην Λίβερπουλ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είδε την τακτική της υπομονής να αποδίδει καρπούς με τους Λουκάκου και Ράσφορντ να πρωταγωνιστούν σε δημιουργικό και εκτελεστικό ρόλο στα πρώτα 24 λεπτά για να δώσουν από νωρίς σημαντικό προβάδισμα στους «κόκκινους διάβολους». Οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν αντίδραση στο πρώτο 45λεπτο βλέποντας ακόμα και το γκολ της μείωσης του σκορ να προέρχεται από αντίπαλο αμυντικό και συγκεκριμένα τον Μπαϊγί. Οι ποδοσφαιριστές του Γιούργκεν Κλοπ έφταναν με άνεση το τελευταίο τέταρτο του γηπέδου ωστόσο το μέτριο έως κακό απόγευμα της επιθετικής τριάδας, τους κράτησε μακριά από βαθμολογικό όφελος.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση να περιμένει την αντίπαλό της στο δικό της γήπεδο παρουσιάστηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τους ποδοσφαιριστές του Γιούργκεν Κλοπ να έχουν τη μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή τους στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 14ο λεπτό ο Λουκάκου κέρδισε την κεφαλιά στη μεσαία γραμμή στέλνοντας τη μπάλα προς τον Ράσφορντ ο οποίος αφού πάτησε περιοχή, εξαπέλυσε έναν κεραυνό που κατέληξε στο βάθος της εστίας του Κάριου για το 1-0. Η αντίδραση από πλευράς φιλοξενούμενων δεν ήρθε στο 18ο λεπτό καθώς ο Μανέ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τη μπαλιά του Φιρμίνιο από αριστερά, με τον Μίλνερ να βλέπει δύο γυρίσματα στην αντίπαλη περιοχή λίγο μετά το πρώτο εικοσάλεπτο να μένουν αναξιοποίητα.

Η μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Κλοπ ήρθε στο 24ο λεπτό όταν ο Φαν Ντάικ κέρδισε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μίλνερ ωστόσο ήταν απελπιστικά άστοχος. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ράσφορντ βρέθηκε τη σωστή στιγμή στο σωστό σημείο και με ψύχραιμο πλασέ μετά από φάση διαρκείας, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Με σουτ εκτός περιοχής στο 29ο και 31ο λεπτό ο Φιρμίνιο προσπάθησε ανεπιτυχώς να μειώσει βλέποντας τον Ντε Χέα σε ετοιμότητα, με τους γηπεδούχους να μην δυσκολεύονται να κρατήσουν την Λίβερπουλ μακριά από τη μεγάλη τους περιοχή. Στο 38ο λεπτό ο Μάτα βρέθηκε φάτσα με τον Κάριου ωστόσο το ψαλιδάκι που επιχείρησε λίγο πιο κάτω από το σημείο του πέναλτι ήταν απελπιστικά άστοχο, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα μια συρτή μπαλιά του Ρόμπερτσον απομακρύνθηκε από τον Γιάνγκ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη υποψία φάσης και αντίδρασης από πλευράς Λίβερπουλ σημειώθηκε στο 48ο λεπτό όταν ο Φαν Ντάικ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελαφρώς πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μανέ είδε τον Μπαϊγι να αλλοιώνει με προβολή προσπάθεια που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 54ο οι γηπεδούχοι ζήτησαν δικαίως πέναλτι σε χέρι του Βαλένσια εντός περιοχής ωστόσο ο Πάουσον δεν υπέδειξε την παράβαση. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Κλοπ επιστράτευσε τον Λαλάνα, με την πίεση να αποδίδει καρπούς στο 66ο λεπτό όταν ο Μπαϊγί έκανε το αβίαστο λάθος και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Ντε Χέα για το 2-1.

Ο Μουρίνιο επέλεξε να ρίξει άμεσα στο γήπεδο τον Φελαϊνί αντί του Ράσφορντ προκειμένου να ελέγξει τη μεσαία γραμμή, την ίδια ώρα που η Λίβερπουλ συνέχισε να φτάνει με άνεση μέχρι τα όρια της μεγάλης περιοχής αλλά να δυσκολεύεται να πατήσει μέσα σε αυτήν. Στο 75ο λεπτό το ποσοστό κατοχής της μπάλας ανήλθε στο 73% για τους φιλοξενούμενους, με τον Κλοπ να ρίχνει στη μάχη τους Βαϊνάλντουμ και Σολάνκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο και στην εξάλεπτη καθυστέρηση με την Λίβερπουλ να μεταφέρει τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά να μη μπορεί να αξιοποιήσει την ποιότητα της επιθετικής της τριάδας για να φτάσει στην ισοφάριση, μιας και οι Μανέ, Φιρμίνιο και Σαλάχ υστέρησαν σημαντικά.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Συγκεκριμένο πλάνο επέλεξε να ακολουθήσει για άλλη μια φορά ο Ζοσέ Μουρίνιο, με τους ποδοσφαιριστές του να πραγματοποιούν παιχνίδι τακτικής και υπομονής, επιτρέποντας στην Λίβερπουλ να έχει κατοχή μπάλας. Η ταχύτητα του Ράσφορντ και η ικανότητα του Λουκάκου να κερδίζει και να μοιράσει τη μπάλα έκανε τη διαφορά στο επιθετικό κομμάτι, ενώ στα μετόπισθεν η εντολή αντιμετώπισης του Σαλάχ από τον Γιάνγκ, περιόρισε εις το ελάχιστον τη δραστηριότητα του Αιγύπτιου.

Ο Γιούργκεν Κλοπ είδε από νωρίς τους σχεδιασμούς του να αλλοιώνονται καθώς ο αντίπαλος σκόραρε πολύ νωρίς και μάλιστα δις. Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να βρει ρυθμό, ενώ στην επανάληψη παρόλο που δεν έγιναν αλλαγές σε πρόσωπα, το ανέβασμα του Μανέ έφερε αν μη τι άλλο το γκολ της μείωσης. Ο Γερμανός τεχνικός κράτησε τις δύο από τις τρεις διορθωτικές του κίνησεις για το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι ουσιαστικά βοήθεια από τον πάγκο δεν ήρθε ποτέ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Φαρδιά-πλατιά έβαλε την υπογραφή του στο ντέρμπι ο Μάρκους Ράσφορντ ο οποίος με δύο γκολ πριν τη συμπλήρωση των πρώτων τριάντα λεπτών της αναμέτρησης, έδωσε σημαντικό προβάδισμας την ομάδα του. Ο Άγγλος επιθετικός είχε και επίκαιρες τοποθετήσεις αλλά και άψογα τελειώματα των δύο ευκαιριών που του παρουσιάστηκαν, φτάνοντας τα έξι γκολ σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ.

Προκειμένου βέβαια ο σκόρερ να βρεθεί σε σημείο βολή, χρειάστηκε να ιδρώσει ο Ρομελού Λουκάκου ο οποίος κέρδισε κατά κράτος τον προσωπικό του αντίπαλο στο 14ο και 24ο λεπτό, τροδοφοτώντας έμμεσα ή άμεσα τον άνθρωπο που έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι.

Στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων πέρασε και ο 20χρονος Σκοτ Μακτομινέι τον οποίον ο Ζοσέ Μουρίνιο εμπιστεύτηκε στη μεσαία γραμμή με τον Σκωτσέζο να τον βγάζει ασπροπόσωπο. Με αστάματητο τρέξιμο και αστείρευτη ενέργεια δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κτίσουν παιχνίδι από τον άξονα, δείχνοντας ότι το μέλλον του ανήκει.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Αδύναμος κρίκος της άμυνας των φιλοξενούμενων ήταν ο Ντέγιαν Λόβρεν ο οποίος έχασε κατά κράτος τις προσωπικές μονομαχίες από τον Ρομελού Λουκακού. Τόσο στο 14ο όσο και στο 24ο ο Κροάτης αμυντικός περιορίστηκε στο να βλέπει τον Βέλγο να δημιουργεί και τον Ράσφορντ να εκτελεί.

Πολύ περισσότερα πράγματα περίμενε από τον Μοχάμεντ Σαλάχ ιδιαίτερα σε ένα τέτοιο ντέρμπι, ο Γιούργκεν Κλοπ με τον Αιγύπτιο να κινείται σε ρηχά νερά. Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Ρόμα δεν κατάφερε να καταγράψει ούτε μια προσπάθεια στο στόχο ενώ υστέρησε σημαντικά και στο δημιουργικό κομμάτι έχοντας αρκετές φορές παρακράτημα της μπάλας.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Κρεγκ Πάουσον δεν είχε δύσκολο έργο, τιμωρώντας ορθά τους Ράσφορντ και Τσαμπερλέιν με κίτρινη κάρτα για δυνατά μαρκαρίσματα. Ωστόσο στη φάση του 54ου λεπτού δεν υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Βαλένσια μέσα στη μεγάλη περιοχή και αφού προηγήθηκε μπαλιά του Ρόμπερτσον, με τον αρχηγό της Γιουνάιτεντ να έχει προτεταμένο το αριστερό χέρι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζ. Μουρίνιο): Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Μπαϊγί, Γιάνγκ, Μάτιτς, Μακτομινέι, Σάντσες (97' Νταρμιάν), Μάτα (87' Λίνγκαρντ), Ράσφορντ (68' Φελαϊνί), Λουκάκου

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Κάριους, Άρνολντ (79' Βαϊνάλντουμ), Ρόμπερτσον (84' Σολάνκε), Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Τσαν, Μίλνερ, Τσαμπερλέιν (62' Λαλάνα), Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνιο

Σκόρερ: 14', 24' Ράσφορντ/66΄Μπαϊγί (αυτογκόλ)

Κίτρινες κάρτες: Ράσφορντ, Βαλένσια/Τσαμπερλέιν

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση