«Καθάρισε» την Κρίσταλ Πάλας και συνεχίζει στο League Cup η Γιουνάιτεντ!

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε άνετα με 3-0

Ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Κρίσταλ Πάλας και προκρίθηκε χωρίς να «ιδρώσει» στον 4ο γύρο του αγγλικού League Cup η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Κόντρα σε μία αντίπαλο η οποία δεν πραγματοποίησε ούτε μία τελική προσπάθεια στα πρώτα 60 λεπτά του παιχνιδιού, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ κυριάρχησε στο «Όλντ Τράφορντ» και πήρε το προβάδισμα στο 21', όταν μετά από συρτό γύρισμα του Νταλό, ο Γκαρνάτσο άνοιξε το σκορ με ωραία προβολή. Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0, με τον Μάουντ να εκτελεί κόρνερ και τον Κασεμίρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Με το «καλησπέρα» του δευτέρου ημιχρόνου (55'), ο Κασεμίρο από εκτελεστής έγινε δημιουργός, «σερβίροντας» με ιδανική σέντρα από τα δεξιά το 3-0 στον Μαρσιάλ, ο οποίος ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από το κακό στο χειρότερο οδεύει η Γουλβς, η οποία μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα στην Premier League, αποκλείστηκε και από τη συνέχεια του League Cup, χάνοντας με 3-2 από την Ίπσουιτς της Championship. Παρότι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων από το 15', χάρη στα γκολ των Χουάνγκ και Τότι, στη συνέχεια οι «λύκοι» κατέρρευσαν, με τους Χάτσινσον (28') και Λάνταπο (39') να ισοφαρίζουν για τους γηπεδούχους, ενώ στο 58' ο Τέιλορ διαμόρφωσε με μακρινή σουτάρα το τελικό 3-2.

Απρόσμενος αποκλεισμός και για την Λούτον, η οποία ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Έξετερ, ομάδας που αγωνίζεται στην 3η κατηγορία της Αγγλίας, ενώ νίκες που τους χάρισαν την πρόκριση στον 4ο γύρο της διοργάνωσης, πανηγύρισαν Μίντλεσμπρο (2-0 την Μπράντφορντ Σίτι), Πορτ Βέιλ (2-1 την Σάτον), Μπέρνλι (4-0 τη Σάλφορντ) και Μάνσφιλντ (3-1 στα πέναλτι την Πίτερμπρο, 2-2 η κανονική διάρκεια).