Τρομερό comeback της Βίλα και κουνάει... σεντόνι!

Έσωσε την παρτίδα στα τελευταία λεπτά απέναντι στην Λίβερπουλ

Ισόπαλη ματσάρα με… κερδισμένη την Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ!

Η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, προηγήθηκε με 3-1, αλλά η ομάδα του Έμερι μίλησε στο τέλος και πήρε «χρυσό» βαθμό με το 3-3, κάνοντας μεγάλο βήμα για έξοδο στο Champions League. Για να την εξασφαλίσει μία στροφή πριν το φινάλε, θα πρέπει η Τότεναμ να μην νικήσει την Τρίτη (14/5) στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Παράλληλα, η Άστον Βίλα έβγαλε αντίδραση μετά τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό στο Conference League και τις συνολικά τρεις ήττες, τις οποίες μετρούσε σε όλες τις διοργανώσεις, κάνοντας τρομερό comeback στα τελευταία λεπτά. Χάρη στον Ντουράν, ο οποίος σκόραρε στο 85’ και στο 88’, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε εξαιρετικά για τους γηπεδούχους, αλλά είχε ξεκινήσει τραγικά. Αφού έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Μαρτίνες να κάνει τρομερή γκέλα, χάνοντας την μπάλα μέσα απ’ τα χέρια του έπειτα από γύρισμα του Έλιοτ.

Η Άστον Βίλα απάντησε στο 12ο λεπτό, όταν έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Γουότκινς, ο Τίλεμανς, ο οποίος επέστρεψε στη δράση μετά τον τραυματισμό του, πλάσαρε τον Άλισον. Στο 24’ ο Γκόμες πλάσαρε τον Μαρτίνες μετά από προσπάθεια του Ντίας, με τον Αργεντινό γκολκίπερ να αποκρούει και τον Χάπκο να τον εκτελεί από κοντά. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Ντιαμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα εκτός και ενώ ο Άλισον ήταν εξουδετερωμένος.

Μόλις τρία λεπτά μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι «reds» έκαναν πιο ισχυρό το προβάδισμά τους, με τον Κουάνσα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Έλιοτ. Στο 54’ ο Γουότκινς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν οφσάιντ.

Η Άστον Βίλα πήρε ρίσκα ώστε να πιέσει για την ισοφάριση και στο 60’ ο Ντίας έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με τον Σαλάχ να σκοράρει από κοντά, αλλά διαπιστώθηκε μέσω VAR ότι ήταν οριακά οφσάιντ.

Η ομάδα του Έμερι άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της στην τελική ευθεία και στο 69’ έχασε απίθανη ευκαιρία με τον Τζανιόλο από κοντά. Ο Ντουράν εκμεταλλεύτηκε στο 85’ τρομερό λάθος του Έλιοτ και με εξαιρετικό τελείωμα μείωσε. Τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης είδε την τύχη να του κλείνει το μάτι, με την μπάλα να κοντράρει πάνω, να παίρνει ύψος και να καταλήγει στα δίχτυα.