Επιτέλους γκολ και νίκη για τη Χάντερσφιλντ!

Οι «terriers» έμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού λόγω της διαφοράς τερμάτων με τη Νιούκαστλ.

Είχε να σκοράρει μπροστά στο κοινό της από τις 14 Απρίλη! Από τότε είχε να πάρει και νίκη στο πρωτάθλημα! Η Χάντερσφιλντ έβαλε τέλος σε ένα πολύ κακό σερί και πανηγύρισε για πρώτη φορά την κατάκτηση των τριών βαθμών για φέτος με το 1-0 επί της Φούλαμ. Παρ' όλα αυτά, οι «terriers» έμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού λόγω της διαφοράς τερμάτων με τη Νιούκαστλ...

Η Φούλαμ με τη χειρότερη άμυνα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη της περίστασης στην έδρα της Χάντερσφιλντ και περιορίστηκε σε πολύ παθητικό ρόλο. Ακόμα κι όταν μετά το 20λεπτο πήρε τη μπάλα, οι ποδοσφαιριστές του Γιοκάνοβιτς απλά… έκαναν άσκοπες πάσες στο δικό τους μισό γήπεδο. Η Χάντερσφιλντ έσφιγγε τον κλοιό, ο Μπίλινγκ στο 16’ σε μακρινό σουτ είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, για να έρθει στο 29’ ο Σίντλερ με κεφαλιά από γέμισμα του Λεβ να γράψει το 1-0! Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Χάντερσφιλντ έπειτα από 658 αγωνιστικά λεπτά μπροστά στο κοινό της και πιο συγκεκριμένα από τον περασμένο Απρίλη κι ένα ματς με τη Γουότφορντ! Είχε είχε καταγραφεί και η τελευταία νίκη πριν την αποψινή στο πρωτάθλημα!

Έχοντας αποτύχει να πάρει νίκη στα 34 προηγούμενα ματς στα οποία βρισκόταν πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, οι «cottagers» πρόσθεσαν ακόμα ένα παιχνίδι στη συγκεκριμένη συλλογή τους, όσο κι αν φάνηκε σε ορισμένα διαστήματα του δευτέρου ημιχρόνου ότι είχαν μια διαφορετική διάθεση μήπως και διορθώσουν κάποια πράγματα. Η Χάντερσφιλντ δεν ήταν τόσο πιεστική όσο στο πρώτο μέρος αλλά δεν διέτρεχε και ιδιαίτερους κινδύνους για ν' ανησυχήσει από τους φιλοξενούμενους. Δεν έβγαιναν τα πράγματα ούτε στον Μίτροβιτς για τη Φούλαμ, με τον Σέρβο στο 75' να υποδεικνύεται ορθά σε θέση οφσάιντ, σε φάση που σκόραρε ο Σίρλε αλλά δεν μέτρησε το γκολ. Ο Γερμανός στο 81' έβαλε λάθος φάλτσα σε δεξί σουτ σε αντεπίθεση και αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο ματς, με το 1-0 της Χάντερσφιλντ να παραμένει και την ομάδα του Βάγκνερ να παίρνει επιτέλους την πρώτη της νίκη στη φετινή Πρέμιερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Χάντερσφιλντ: Λεσλ, Γιόργκενσεν, Σίντλερ, Κονγκολό (90' Μπακούνα), Χαντεργκιόνα, Μπίλινγκ, Χογκ, Λεβ, Μόουι, Μουνιέ (56' Ντεπουάτρ), Πρίτσαρντ (83' Μπενζά)

Φούλαμ: Ρίκο, Φοσού – Μενσά (46' Κρίστι), Οντόι, Λε Μαρσάντ, Σεσενιόν, Ανγκισά, Κέιρνι, Σερί, Βιέτο (46' ΜακΝτόναλντ, 65' Γιοχάνσεν)), Μίτροβιτς, Σίρλε