Τότεναμ-Έβερτον 4-0: Κέιν λαμπρός την οδηγεί! (vid)

Η ομάδα του Ποκετίνο διέλυσε την Έβερτον (4-0), με τον Χάρι Κέιν να σκοράρει δις και να φτάνει τα 98 γκολ στην Premier League

Η Τότεναμ επικράτησε... δια περιπάτου με 4-0 της Έβερτον στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου, σε μια βραδιά που θα μείνει αξέχαστη στον ασταμάτητο Χάρι Κέιν!

Δύο «αστεία» για την τεράστια κλάση του πλασέ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47' και στο 59' ήταν αρκετά, προκειμένου ο 24χρονος Άγγλος διεθνής επιθετικός όχι μόνο να οδηγήσει την Τότεναμ σε εύκολη εντός έδρας νίκη επί της Έβερτον (4-0), αλλά και να φτάσει τα 98 τέρματα για λογαριασμό της στην Premier League, προσπερνώντας τον μεγάλο Τέντι Σέριγχαμ και απολαμβάνοντας πλέον τη μοναξιά της κορυφής στη σχετική λίστα των σκόρερ.

Ωστόσο, θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρουμε ότι τον δρόμο για την άνετη επικράτηση της ομάδας του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο («έπιασε» την Λίβερπουλ στην 4η θέση της βαθμολογίας, με 44 πόντους) είχε ανοίξει ο ευρισκόμενος σε εντυπωσιακή κατάσταση το τελευταίο διάστημα Νοτιοκορεάτης μεσοεπιθετικός Σον Χεούνγκ-Μιν, σκοράροντας (στο 26ο λεπτό) για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα πρωταθλήματος, ενώ είχε επίσης ασίστ στον Χάρι Κέιν, αλλά και δοκάρι!

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ (74’ Βανιάμα), Ντεμπελέ (82’ Σισοκό), Έρικσεν (87’ Λαμέλα), Σον, Άλι, Κέιν

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κένι, Χολγκέιτ, Γιαγκέλκα Μαρτίνα, ΜακΚάρθι (72’ Σνάιντερλιν), Γκουεγέ, Μπολάσι (57’ Λένον), Ρούνεϊ, Σίγκουρντσον, Τοσούν (62’ Κάλβερτ Λιούιν)