Τα χρειάστηκε, αλλά λύγισε με ανατροπή τη Νότιγχαμ... η Γιουνάιτεντ!

Όλα τα αποτελέσματα απ' την Πρέμιερ Λιγκ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν είναι καλά, αλλά καταφέρνει και κερδίζει! Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ είδε την Νότιγχαμ Φόρεστ να προηγείται με 2-0 στο 4’ μέσα στο «Ολντ Τράφορντ», αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2.

Με τους φιλοξενούμενους να παίζουν σε πολύ μεγάλο διάστημα του δευτέρου μέρους με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής, ενώ είδαν τους «κόκκινους διαβόλους» να κάνουν την ανατροπή με πέναλτι και να επιστρέφουν στις νίκες για το 2/3 στην Premier League.

Η Νότιγχαμ έκανε απίθανη εκκίνηση στο παιχνίδι και βρήκε το προβάδισμα πριν καν συμπληρωθεί το 2ο λεπτό, με τον Αβονίγι να φεύγει στην κόντρα, να εκθέτει την άμυνα της Γιουνάιτεντ και να εκμεταλλεύεται την τραγική αντίδραση του Ονάνα για το 1-0. Στα… καπάκια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα για το απόλυτο σοκ των γηπεδούχων, όταν μετά την εκτέλεση του φάουλ η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του προωθημένου Μπολί και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

H Γιουνάιτεντ άρχισε να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια, πιέζοντας αρκετά και βρήκε γρήγορα τη μείωση του σκορ, αφού στο 17ο λεπτό ο Έρικσεν με τελείωμα στην κίνηση μετά το γύρισμα του Ράφορντ σκόραρε για το 2-1. Με τους γηπεδούχους να βγάζουν αρκετά προβλήματα στη συνέχεια αμυντικά, αλλά να είναι και αρκετά καλοί στο επιθετικό κομμάτι, βγάζοντας ευκαιρίες. Ο Κασεμίρο τελικά στο 52’ ισοφάρισε σε 2-2, με τα πράγματα στη συνέχεια να πηγαίνουν από το καλό στο καλύτερο για τους «κόκκινους διαβόλους». Διότι αρχικά ο Γουόραλ στο 67ο λεπτό άφησε τη Νότιγχαμ με δέκα παίκτες, ενώ στο 76’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Μπρούνο Φερνάντες έγραψε το 3-2 που παρέμεινε στα εναπομείναντα λεπτά.

Πρώτη απώλεια βαθμών για την Άρσεναλ, η οποία είδε την Φούλαμ των δέκα παικτών να την ισοφαρίζει στο φινάλε σε 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 1ο λεπτό με τον Περέιρα, με τους «κανονιέρηδες» να έχουν το πάνω χέρι συνολικά στο ματς και να ψάχνονται με επιμονή και υπομονή για την ανατροπή. Αυτή άργησε, αλλά ήρθε τελικά, όταν ο Σάκα στο 70’ με πέναλτι έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία, ενώ τρία λεπτά μετά ο Ενκέτια έγραψε το 2-1. Ωστόσο, η Φούλαμ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και… ξέρανε τους γηπεδούχους με τον Παλίνια στο 87ο λεπτό!

Η Γουλβς πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη σεζόν, επικρατώντας 1-0 της Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ», με τα ζαχαρωτά να έχουν 0/3 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και να απογοητεύουν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κάλαϊτζιτς στο 87ο λεπτό, χαρίζοντας το τρίποντο στους «λύκους». Τέλος, από έναν βαθμό πήραν οι Μπρέντφορντ και Κρίσταλ Πάλας (1-1).

Πήγή: sport-fm.gr

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση